Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Göz Çevresi Kırışıklıkları için Maske

28.02.2023
2.678
Göz Çevresi Kırışıklıkları için Maske

Göz altı ve göz kenarı dahil, tüm göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi amacıyla kullanabileceğiniz, hazırlanması ve uygulanması kolay ayrıca da son derece ekonomik olan göz çevresi maskesi tariflerimizden fayda göreceğinizi umuyoruz

Göz çevresi kırışıklıkları zamanın oluşturduğu izlerden biridir. Yer çekiminin, genetik etkenlerin ve çevresel faktörlerin getirisi ile zaman içerisinde göz çevresi kırışıklıkları meydana gelir. Göz çevresi kırışıklıkları her ne sebeple meydana gelirse gelsin istenmeyen bir durumdur. Bu kırışıklıklardan kurtulmak için cerrahi işlemler yerine doğal yöntemlere başvuran kişi sayısı da oldukça fazladır. Cerrahi operasyonlara göre daha az maliyetli ve evde uygulanabilir olan bu doğal yöntemler, istikrarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Göz çevresi kırışıklıkları için doğal yöntemler sizler için aşağıda derlenmiştir. Bunun hemen sonrasında isterseniz göz çevresi kırışıklıkları neden oluşur başlığı altındaki bu problemin sebeplerine geçelim.

 

Göz Çevresi Kırışıklıkları ve Kaz ayaklarını Gidermek İçin Botox Etkili Maske Tarifleri

Kırışıklıkları açmak için botoxa alternatif, en doğal ve üstün etkili ev yapımı göz çevresine sürülebilen güvenli kürlerimizden en sevdiklerimiz şu şekilde;

1) Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Havuç Maskesi Tarifi

Malzemeler:

 • 2 küçük boy havuç
 • 1 çay kaşığı badem yağı

 

Uygulama:

Havuçları meyve sıkacağından geçirerek suları çıkarılır. Katı meyve sıkacağı yerine havuçları rendeleyerek de suyunu çıkartmak mümkündür. Havuç suyunun içerisine badem yağı ilave edilir ve karıştırılır. Daha sonra bu karışımı buzdolabına koyarak 2 – 3 saat içerisinde soğuması sağlanır. Karışım soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla göz çevresine uygulamak ve kuruyana kadar yaklaşık 30 dakika kadar beklemek gerekir. Daha sonra cilt soğuk su ile yıkanır ve güzelce kurulanır. Bu maske tarifini haftada 3 -4 defa uygulamak mümkündür.

Havuç, içeriğinde bol miktarda A vitamini barındıran bir sebzedir. Bu da cildi yenileme ve tazeleme özelliğine sahip olduğunu göstermektedir.

 

 

2) Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Lahana Maskesi Tarifi

Malzemeler:

 • 2 – 3 yaprak beyaz lahana
 • 1 çay kaşığı bal

 

Uygulama:

Lahana yaprakları güzelce yıkanır ve suları çıkarılır. Sularının çıkması için çok küçük parçalar halinde kesmek ya da katı meyve sıkacağına koymak gerekir. Lahana suyunun içerisine bal ilave edilir ve iyice karıştırılır. Bu karışım bir pamuk yardımıyla göz çevresine güzelce yedirilir ve yaklaşık 30 dakika kadar kuruması için beklenir. Bu sürede cilt, lahana suyunu emecektir. Daha sonra göz çevreleri soğuk su ile yıkanır ve kurulanır. Bu işlemi haftada 3 – 4 defa yapmak mümkündür.

Beyaz lahana, C vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Bu da kan dolaşımının hızlanmasında ve oksijen miktarının artmasında etkilidir.

 

 

3) Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Muz Maskesi Tarifi

Malzemeler:

 • 1 adet olgunlaşmış muz
 • 2 çay kaşığı gül suyu

 

Uygulama:

Olgunlaşmış olan muz çatal yardımıyla iyice ezilir. İçerisine gül suyu eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan karışım göz çevresine sürülür ve kuruması için yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt güzelce yıkanır ve kurulanır. Bu maske tarifini haftada 1 – 2 defa uygulamak mümkündür.

Muz, içerisinde A ve C vitamini bulunduran bir meyvedir. Bu da cildin yenilenmesinde ve kan akışının artmasında etkili olur. Böylece göz çevresindeki kırışıklıkların önlenmesi mümkün olur.

 

 

4) Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Salatalık Maskesi Tarifi

Malzemeler:

 • 1 adet orta boy salatalık

 

Uygulama:

Salatalığın kabukları soyulur ve rendelenir. Daha sonra suyu posasından ayrılır. Bu maske tarifinde salatalığın suyundan faydalanılır. Salatalık suyu buzdolabına koyulur ve birkaç saat bekletilerek soğuması sağlanır. Daha sonra bir pamuk yardımı ile göz çevresine uygulanır ve kuruması için 30 dakika beklenir. Kuruduktan sonra cilt soğuk suyla temizlenir.

Salatalık, içeriğinde bol miktarda A, B1, C ve H vitaminleri barındıran bir sebzedir. Bu özelliği sayesinde cildin nemlenmesinde, esneklik kazanmasında ve tazelenmesinde etkili olmaktadır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Evde Temel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Göz Çevresi Kırışıklıkları Neden Oluşur?

 • Güneş kremi kullanmamak (Güneşin zararlı ışınlarından korunamamak)
 • Alkol ve sigara tüketmek
 • Genetik faktörler
 • Hava kirliliğinin fazla olduğu bir bölgede yaşamak
 • Cildi vaktinde yeteri kadar nemlendirememiş olmak
 • Gün içerisinde yeteri kadar su içmemek
 • Yaşlanma

 

Göz Çevresi Kırışıklıklarını Önlemek İçin Öneriler

Yukarıdaki göz çevresi kırışıklıkları için 4 doğal maske tarifinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken birtakım konular da vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Güneş Kremi Kullanmak: Hem yaz hem de kış aylarında düzenli olarak güneş kremi kullanılması gerekir. Bu sayede güneşin yıpratıcı etkilerinden kurtulmak mümkün hale gelir. Aşırı sıcak günlerde şapka takmaya da özen gösterilmelidir.

 • Yeteri Kadar Uyumak: Uyku, es geçilmemesi gereken bir konudur. Gereğinden daha az uyumak cildin yıpranmasına ve erken yaşlanmasına neden olabilmektedir. Cildin elastik özelliğini kaybetmemesi adına gece uykularını kaçırmamaya dikkat edilmelidir.

 • Gözleri Fazla Kısmak: Özellikle göz problemleri olan kişilerin gözlerini çok fazla kısası sonucunda göz kırışıklıklarının artması gözlemlenmiştir. Göz problemi olan kişilerin göz doktoruna giderek muayene olmaları ve gerekirse doğru numaralı bir gözlük kullanmaları gerekir.

 • Meyve ve Sebzeyi Bol Tüketmek: Meyve ve sebzelerde cildimizin ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle yeteri kadar meyve – sebze tüketmeye özen gösterilmesi gerekir.

 • Kimyasal Ürünler Kullanmamak: Ciltte uzun süre kimyasal ürünler kullanarak peeling ya da makyaj yapmak cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Kozmetik ürün satın alırken içeriğinde kimyasal maddelerin daha az bulunduğu ürünler tercih edilebilir.

 • Cildi Yeteri Kadar Nemlendirmek: Cildin nemlenmesi, sağlıklı ve canlı kalabilmesi adına oldukça önemli bir konudur. Bu nemlendirme işlemi hem krem kullanımıyla hem de beslenme yoluyla yapılmalıdır.

 • Su İçmek: Gün içerisinde ortalama 2,5 litre kadar su içmeye özen gösterilmesi gerekir.

 • Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durmak: Sigara ve alkol kullanımı cildin daha hızlı bir şekilde deformasyona uğramasına neden olur. Bu zararlı alışkanlıklardan uzak durarak göz çevresi kırışıklıkları sorununuzun çözümünde büyük bir adım daha atmış olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.