Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Göbek Deliğinden İltihaplı Sıvı Gelmesi

Göbek Deliğinden İltihaplı Sıvı Gelmesi

göbek deliği akıntısı ve göbek deliği ilhitabı tedavi yöntemleri

Göbek deliğinizden sarı renkli, kokulu bir sıvı akıntı geldiğini farkettiyseniz, büyük ihtimalle hiç de nadir görülmeyen göbek deliği iltihabı sorunu ile karşı karşıyasınız. Tıbbi adı omfalit olan ve halk arasındaki adıyla göbek deliği iltihabı denilen rahatsızlık, terlemeye, mantarlara, bakteri oluşumuna ve kir birikmesine çok müsait, çukurluk ve derin bir alan olan göbek deliği içi ve çevresinde oluşan enfeksiyon manasına gelmektedir. Kötü görünmesine rağmen, çok kolay tedavi yöntemleri olan göbek deliği iltihabı hakkında daha ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz?

Göbek Deliğinden İltihap Akması ve Kokulu Sıvı Gelmesi

Göbek deliğinizden sarı ve kötü kokulu bir akıntı geldiğini farkettiyseniz, göbek deliğiniz iltihaplanmış olabilir.

Akıntıya, ağrı, acı, kızarıklık ve sızlama ve dahi bulantı kusma ateş gibi ekstradan belirtiler de eşlik ediyorsa, göbek deliği enfeksiyonunuz yayılmış ve ciddi bir boyuta ulaşmış olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora danışıp gerekli tedavisi planlamalısınız.

Göbek Deliği İltihabına Yol Açan Durumlar

  • Hijyen Eksikliği: Göbek deliği bölgesinin günlük temizlik ve duş alımı sırasında yeterince iyi temizlenememesi, bölgedeki bakteri oluşumuna zemin hazırlar ve vücudun direnci azaldığı durumlarda pasif olarak bakleyen bakteriler harekete geçerek vücutta enfeksiyon oluşmasına sebep olurlar. Göbek deliği özellikle kapalı ve içeri doğru olan, karın sarkması v.s. olan kişilerde iyi temizleyememekten ve hijyen eksikliğinden kaynaklı göbek deliği enfeksiyonlu akıntılarına sık rastlanır
  • Göbek deliğinin kurcalanması: Parmağınızla göbek deliğinizin içini kurcalamak, ellerinizin hijyenine önem veriyor bile olsanız, parmak uçlarınız ile taşıdığınız bakteriler ya da virüsler sebebiyle göbek deliğinizde iltihap oluşturarak, sarı ve kokulu akıntıya sebebiyet verebilir.
  • Göbek Piercingi Kullanımı: Özellikle uygun şartlar altında yapılmayan ya da alerjik bünyelere gümüş, altın dışındaki maddeler ile yapılan göbek küpesi yani piercing sonrası, delinen bölgede enfeksiyon oluşmasından kaynaklı da akıntılar görülebilir. Antibiyotikli basit kremler bazen de steroid içeren kortizonlu kremler ile kolayca tedavi edilebilen bir durumdur.
  • Mantar Oluşumu:Göbek deliği iltihabı gibi görünen şey her zaman enfeksiyon kaynaklı değil, kapalı duran, terleyen, ıslanan iyice kurutulamayan ve havasız bir bölge olarak mantar oluşumu ve çoğalmasına oldukça elverişli bir bölge olan göbek deliğinden gelen sıvı, mantar ile alakalı olabilir. Böyle durumlarda antifungal ilaçların kullanılması yerinde olacaktır

Omfalit Nasıl Nasıl Tedavi Edilir?

Omfalit rahatsızlığındaki yegane kesin tedavi yöntemi, bölgeye harici olarak sürülecek kremler olsun oral yoldan tablet olarak kullanılacak haplar olsun, şiddetli durumlarda enjeksiyon aracılığıyla olsun kullanılacak antibiyotik içerikli maddelerdir. Tedavi tamamlandıktan sonra rahatsızlığın tekrarlamasını önlemek için alınacak önlemler de göbek deliği iltihabı tedavi planında önemli yer tutar;

Göbek Deliği İlhihabını Geçiren Kremler

Göbek deliğiniz üzerine ve iç kısmına düzenli bir şekilde süreceğiniz bakteri giderici antibiyotik içeren kremler sayesinde göbeğinizden çıkan pis kokulu enfeksiyonlu akıntıdan kurtulabilirsiniz.

Antibiyotik İlaç Kullanımı

Hekiminiz harici tedavinin yeterli gelmeyeceğini düşünürse, size oral yoldan kullanılan antibiyotik ilaçlar reçete etmek isteyebilir. Doktorunuz önerisi doğrultusunda güvenle kullanabilirsiniz.

  1. Göbek Deliği Hijyeninize Önem Verin
  2. Bölgeyi Kurcalamayın
  3. Kuru Tutun

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.