Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Gıdık Eritme Yöntemleri ve Etkili Gıdı Eritme Egzersizleri

Gıdık Eritme Yöntemleri ve Etkili Gıdı Eritme Egzersizleri

Gıdı sarkması, yer çekiminin, genetiğin, yaşlanmanın ve çeşitli faktörlerin etkisiyle meydana gelebilen bir durumdur. Gıdık eritmek için cerrahi operasyonlara başvuran kişiler mevcuttur ancak doğal yöntemlerle de gıdık eritmek mümkün olabilmektedir. Doğal yöntemle çözüm üretmek hem maliyet hem de sağlık açısından daha etkilidir. Bunun için istikrarlı ve kararlı olmak yeterlidir. Bitkisel kürler ve doğal yöntemler düzenli olarak uygulandığında çok iyi sonuçlar verebilmektedir. Bu makalemizde gıdı sarkması oluşumunun başlıca sebeplerinden bahsederken çok etkili çözüm yöntemleri olan doğal kürler ve egzersizlere de değineceğiz.

 

Gıdı Sarkması Nasıl Oluşur?

Gıdık eritmek için öncelikle gıdının neden ve nasıl sarktığını bilmekte fayda vardır. Gıdık, sağlıksız beslenme, egzersiz yapmama ve hareketsiz yaşam tarzı gibi birçok faktörün bir araya gelmesiyle sarkabilmektedir. Paketli gıda tüketimini arttırmak, fast food gıdaları fazla tüketmek, aşırı yağlı beslenmek gıdık sarkmasına etken olarak gösterilir. Çok fazla kilo alıp vermek de gıdık sarmasına sebep olabilmektedir. Gıdık sarkmasını engellemek için doğal yöntemler ve bitkisel kürler mevcuttur. Ancak var olan gıdığı eritmek biraz daha emek isteyebilir. Bunun için belli egzersizleri düzenli olarak yapmaya, sağlıklı – dengeli beslenmeye ve çok yağlı gıdalar tüketmemeye özen göstermek gerekir.

>>>Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Evde Temel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Gıdık Eritme Yöntemleri Nelerdir?

Gıdık eritme yöntemleri doğal bitkisel kürlerden ve egzersizlerden oluşur. İstikrarlı bir şekilde hem doğal kürleri uygulamak hem de düzenli olarak gıdık egzersizleri yapmak gıdık eritmek için oldukça ideal yöntemlerdir.

 

Gıdık Eritmek İçin 3 Doğal Kür

1) Gıdık Eritmek İçin Limon Kürü

Malzemeler:

  • 1 adet limon

 

Uygulama:

1 adet limonu 3-4 yuvarlak dilime bölmekle işe başlanır. Bu yuvarlak dilimlerden bir tanesini alarak boyun bölgesine sürme işlemine başlanır. Uygulama esnasında boyun – gıdık bölgesini gergin tutmak için başı yukarıya doğru kaldırmakta fayda vardır.

4- 5 dakika limonla gıdık olan bölgeye masaj yaptıktan sonra en az yarım saat beklenmesi gerekir. Cilt, limonu emdikçe gerginleşecektir. Bu da boyun kısmında bulunan kas gruplarının çalışmasında etkili olacaktır.

Daha sonra cildi temizlemek mümkün olur. Bu işlem her gün, gıdık eriyene kadar yapılabilir. Gıdık eritmede etkili ve hızlı sonuç almak için bu işlemin yanı sıra gıdık egzersizleri yapmaya da özen göstermek gerekir.

 

 

2) Gıdık Eritmek İçin Yumurta Beyazı Kürü

Malzemeler:

  • 2 adet yumurtanın beyazı
  • 1 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı nane yağı

 

Uygulama:

Gıdık eritmek için yumurta beyazı maskeyi de doğal yöntem olarak gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Yumurta akı cilde gerekli vitamin ve mineralleri sağlarken su tutmasını da engeller.

Yumurta beyazlarını bir kasede çırptıktan sonra içerisine süt ilave edilir. Daha sonra bal, nane yağı ve limon suyu da eklendikten sonra homojen bir kıvama gelmesi için karıştırılır.

Hazırlanan karışım boyun bölgesine güzelce sürülür. Bu maske yaklaşık 20 – 30 dakika sonra kuruyacaktır. Tamamen kuruduktan sonra ılık suyla yıkanır ve boyun bölgesi temizlenir. Bu maskeyi her gün uygulamaya uygundur.

 

 

3) Gıdık Eritmek İçin Patates Püresi Kürü

Malzemeler:

  • 1 adet patates
  • 1 tane yumurtanın beyazı
  • 1 tatlı kaşığı bal

 

Uygulama:

Patates haşlanır, ezilir ve püre kıvamına getirilir. Daha sonra içerisine bal ve yumurta beyazı eklenerek homojen bir hale gelmesi için karıştırılır. Hazırlanan karışım boyun bölgesine masaj yapar gibi sürülür. Bu şekilde 30 – 40 dakika bekledikten sonra boyun bölgesi ılık suyla yıkanır ve temizlenir. Bu doğal kür yöntemini haftada 1 -2 defa uygulamak yeterli olacaktır.

>>>Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Aloe Vera Bitkisinin 7 Mucizevi Faydası

 

 

Gıdık Eritmek İçin 4 Etkili Egzersiz

Gıdık eritme egzersizi uygulamadan önce boyun bölgesinin muhakkak çalıştırılması ve ısınması gerekir. Aksi takdirde hem istenilen sonucu elde etmek güçleşir hem de boyun bölgesinin incinme riski bulunur. Aşağıdaki egzersizleri oturur pozisyonda ve ev gibi kapalı ve güvenli bir mekanda yapmakta fayda vardır.

 

1) Gıdık Eritmek İçin Boyun Isıtma Hareketi

Isınma:Öncelikle arkalığı olan rahat bir koltuğa oturulur ve dik pozisyonda durulur. Daha sonra baş kısmı 10 kere sağdan sola olacak şekilde dairesel bir hareketle döndürülür. Aynı işlem 10 kere de soldan sağa yapılır. Böylece kan akışının hızı arttırılmış olur. Boyun toplamda 20 defa hareket ettirildikten sonra 30 – 60 saniye kadar dinlendirilir.

Daha sonra baş kısmı arkaya doğru yatırılır. Çene bölgesi ileriye doğru çıkartılır. Bu şekilde boyun kısmı mümkün olduğunca gerilir ve 20 saniye kadar bu şekilde beklenir. Daha sonra gerilen boyun rahat bırakılır. Bu işlem 5 – 6 defa tekrarlanabilir.

İlk zamanlar daha kısa süreli yaparken ilerleyen günlerde süreyi ve tekrarı arttırmak mümkündür.

 

2) Gıdık Eritmek İçin Boyun Kaslarını Çalıştırma Hareketi

Bu egzersizde de ilk egzersizde tarif edildiği gibi baş kısmı geriye doğru yatırılır ve boyun bölgesinin gerilmesi sağlanır. Ardından ağız açıp kapatarak gıdık bölgesindeki kasların çalışması sağlanır. Bu hareketi boyun kısmı yanana kadar yaklaşık 1 dakika yapmak gerekir. Daha sonra 30 – 60 saniye dinlenilir ve tekrar aynı harekete devam edilir. Bu şekilde 5 – 6 set yapmak mümkündür.

 

3) Gıdık Eritmek İçin Boyun Germe Hareketi

Bu egzersizi ilk iki egzersizin ardından uygulayarak ve doğal kürlerle destekleyerek etkiyi arttırmanız mümkündür. Bunun için baş kısmı geriye doğru yatırılır ve boyun kasları gerilir. Bir süre bu şekilde bekleyerek boyun kaslarının gerilmesi ve çalışması sağlanır.

 

4) Gıdık Eritmek İçin Boyun Kaslarını Yakma Hareketi

Bu egzersizi de ilk 3 egzersizden sonra yaparak boyun kaslarının daha da güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Öncelikle bir el yumruk şekline getirilerek çenenin altına yerleştirilir. Daha sonra ağız açıp kapatılır. Bu hareket, bir süre sonra çene kaslarının yanmasına neden olur. Bu da kasların çalıştığı anlamına gelir.

1 dakika yaptıktan sonra 20 saniye kadar ara verip tekrar yapmak gerekir. İlk günlerde 3 set yapmak yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda hareketlerin sayısını ve süresini arttırmak mümkündür.

Bu egzersizlerin dışında aşağıdaki videoda da gıdık sarkmasını gideren etkili egzersizler bulabilirsiniz.

 

Gıdık Sarkmasını Önlemek İçin E Vitamini

E vitamini, gıdık sarkmasını önlemek için oldukça etkilidir. E vitamini bakımından zengin olan besinleri tüketerek ve dengeli beslenerek E vitamini eksikliğini gidermek mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra eczanelerden E vitamini ampulü almak da mümkündür.

E vitamini içeren besinlerden bazıları şunlardır; süt ürünleri, mısır, kahverengi pirinç, elma, kuru bakliyat, ciğer, yapraklı sebzeler, soya fasulyesi…

E vitamini, cilt sarkıklığını önlemede oldukça etkili bir maddedir. Cildin esneklik kazanmasında ve yağ birikimini engellemede önemli rol oynar. Bunun yanı sıra cildin yenilenmesinde de oldukça etkilidir.

[learn_more caption=”Kaynaklar”] https://www.youtube.com/watch?v=QZkEdPotnDE http://sretna.story.hr/wp-content/uploads/2016/02/profimedia-0012699402-833×555.jpg [/learn_more]

Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.