Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Fastjel %2.5 50 Gr Jel Krem Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

28.02.2023
5.850
Fastjel %2.5 50 Gr Jel Krem Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

fastjel ağrı kesici ve ödem giderici merhem
Fastjel %25. 50 Gr Krem Nedir?

Fastjel krem; steroid olmayan antiinflamatuvar yani kortizon içermeyen ödem giderici olarak bilinen; İtalyan Menarini firması tarafından üretilip piyasaya sürülmüş, ülkemizde de yakın zamanda satışına başlanmış, başlıca kullanım alanlarını el ve ayak bileği burkulmaları, incinmeler, doku zedelenmeleri v.b. travmalar olarak sıralayabileceğimiz sorunların tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan, piyasada en çok adı geçen Lasonil, Bengay ve Dolgit Krem’e alternatif ve muadil olarak ortaya çıkmış ve son derece etkili olması sebebiyle kullanımı git gide yaygınlaşan, antienflamatuvar ve analjezik – yani ağrı kesici – özellikte bir merhemdir. Kas gevşetici etkisi de vardır. En çok tercih edilen ağrı kesici krem markaları arasında üst sıralarda yerini alan Fast Jel ile ilgili detaylara bakalım;

Fast Jelin İçeriği Nedir?

1 gr jelde 25 mg ketoprofen ana etken maddesini barındıran kremin içerisinde yardımcı maddeler olarak Karbomer 940, trietanolamin, lavanta ve neroli esansları, etil alkol, saf su da bulunmaktadır ve tüm eczanelerde 50 grlık tüplerin içerisinde reçeteli ve reçetesiz bir şekilde, 2019 yılı Nisan ayı itibariyle 9.38 TL fiyatla satılmaktadır.

 

Nasıl Kullanılır?

 • Ağrılı ve incinmiş, burkulmuş cilt bölgesi üzerine ince bir tabaka halinde sürülerek harici olarak kullanılır.
 • İyice emilmesi için jelin uygulanmasından sonra deri üstüne hafifçe masaj yapılabilir
 • İhtiyaca bağlı olarak günde 1-3 kez kullanılabilir.
 • Kremi sürdükten sonra, jelin kurumasını bekleyip öyle giyinin
 • Fastjel kullanımı sonrası en az 1 saat kadar duş almayın.
 • Kullanım ardından, etkilenen uygulama bölgesini en az 24 saat güneşin zararlı UV ışınlarından koruyun.
 • Fastjeli açık yara, yanık, egzama gibi cilt sorunu olan bölgelerin üstüne tatbik etmeyin.

Fastjel Krem Ne işe Yarar ve Ne İçin Kullanılır?

 1. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebebiyet veren biyolojik etkenlerin ortadan kaldırılması ya da azaltılmasında yardımcı bir ilaçtır. Yüksek etkili bir antiinflamatuvar olması sebebiyle streoid içerdiği düşünülebilir ancak kortizonsuz bir ödem gidericidir ve ödem gidermenin yanı sıra ağrı kesici özelliği ile de öne çıkar.
 2. Burkulma, incinme, ezilme – özellikle de el ve ayak bileklerinde oluşan – , küçük eklemlerdeki artrozlar küçük eklemlerde doku yıkımına sebebiyet veren bir rahatsızlık olan artrozların ve hafif ve orta şiddetteki eklmek itihaplarına verilen isim olan artirlerin tedavisinde, deri üstünde yüzeysel şekilde oluşan tendon enfeskiyonları olan tendinitlerde ve lombalji adını alan şiddetli ve can sıkıcı bel ağrılarında, spor sırasında maruz kalınan travmalar ve yaralanmalardan, kas ve iskelet sisteminde ağrılara ve emflamasyonlara sebebiyet veren romatizma temelli durumların semptomatik tedavisinde etkili ödem giderici ve ağrı kesici bir merhemdir.
 3. skleroterapi adı verilen, varis tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan yöntemin sonrasında ortaya çıkan damar iltihaplanmalarında doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.
 4. Profesyonel ve amatör sporcular özellikle de futbol gibi ayak bileği incinmeleri ve burkulmalarının sık görüldüğü sporcuların spor yaralanmalarının ardından, sahaya hızlıca dönebilmelerine olanak sağlayan adı gibi süratli iyileşme sağlayan Fastjel, gözde merhemler arasına girmiştir.
 5. Merdiven basamaklarında sıklıkla basamak ortasına basmak suretiyle ortaya çıkan ayak bileği ve düşmeye bağlı el bileği burkulma ve incinmelerinde lasonil kremden bile daha etkili, süratli rahatlama sağlayan bir antiimflamatuvar ve analjeziktir.
 6. Omuz kasılmaları, yırtılmaları gibi durumlarda etkilidir.
 7. Diz kapağı rahatsızlıkları, diz ameliyatı sonrası kullanımı hastalarda etkili olduğu bildirilmiştir.
 8. Kırıklar, incinmeler ve burkulmalar dışında, kapıya sıkışan ayak, parmak ve kan oturması durumlarında da son derece faydalı, kortizon içermeden ödem gideren yan etkili düşük, pozitif etkisi yüksek bir merhemdir.

İlacın Yan Etkileri ve Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlacın içerisindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa kullanmamalısınız.
 • Fastjel kullandıktan sonra, en az 1 gün tercihen 2 gün güneşe çıkmamalısınız.
 • Gebelik ve emzirme döneminde ve çocuklar-bebekler üzerindeki güvenilirliği ile ilgili kesin sonuç elde edilmiş çalışmalar olmadığı için, özel durumlarda dikkatli ve mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmalısınız.
 • Açık yara, yanık, egzama, akne sorunu, zona v.b. gibi ciddi cilt sorunları olan bölgeye kullanmadan önce cildiyecinize bilgi veriniz ve onay isteyeniniz.
 • Ortopedistiniz, varolan bir hastalığınız, kalp sorununuz, böbrek yetmezliğiniz gibi bir durumdan ötürü kremin kullanımını yasakladıysa, kesinlike kullanmamalısınız.
 • Kremden sonra ciltte ciddi bir döküntü, kaşıntı, yanma ve batma gibi bir durum ile karşılaşırsanız, Fastjel kullanımını sonlandırmalı yahut aşırı bir karın ağrısı, baş ağrısı dönmesi, yutma ve nefes almakta güçlük gibi ciddi yan etkilerle karşılaşırsanız, derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Fastjel Muadilleri Kremler ve Merhemler:

İçerdiği etken madde açısından eşdeğer ya da içeriği farklı da olsa kullanım alanları açısından benzerlik gösteren Fastjel muadili kabul edilecek bir takım diğer kremleri de şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dolgit Krem
 • Voltaren Jel
 • Reparil Krem
 • Profenid Jel
 • Orofen Krem
 • İbuactive Krem
 • Dikloron Kas Gevşetici Krem
 • Artrocol Jel

 

Fastjel kullananlar aldıkları sonuçlardan son derece memnunlar. Geri bildirimleri de son derece iyi olan krem, pek çok doktor tarafından da öneriliyor ve burkulmalardan incinmelere, yukarıda da ayrıntılı bir şekilde belirtilen pek çok sorunun tedavisinde hem şişlik indirici hem de ağrı kesici olarak kullanılıyor. Sizin de Fastgel ile ilgili paylaşacağınız tecrübeleriniz var ise yorumlar aracılığıyla bizlere bildirerek diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Zahit günay dedi ki:

  Etkili bir ilaç ağrıyı baya kesiyor. 05392789283

 2. Veysel çeperli dedi ki:

  Maçtan sonra ağrıyan baldırlarıma kullandım sabah ağrılarım yoktu. Bana iyi geldi.