Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Evde Tırnak Bakımı (Sağlıklı Uzayan Tırnaklar için Basit Öneriler)

28.02.2023
1.267
Evde Tırnak Bakımı (Sağlıklı Uzayan Tırnaklar için Basit Öneriler)

Evde tırnak bakımı yapmak hem çok ekonomik hem de güzellik merkezlerinde yapılan tırnak bakımına nazaran çok daha hijyeniktir. Doğru bilgi edindikten sonra evde yapacağınız manikür hem tırnaklarınızı daha uzun süre güzel gösterir hem de evinizin konforunda güzelliğinize güzellik katmış olursunuz. Evde tırnak bakımı için gerekli olan pek çok malzeme aslında mutfağımız da bulunur. Çabuk kırılmayan, esnek ve buna nazaran oldukça sert, yüzeyi pürüzsüz ve açık pembe renkteki tırnaklar oldukça sağlıklıdır. Maniküre yeni başlayanlar mutlaka bir uzmandan veya internet videolarından hangi işlemleri nasıl yapmaları gerektiğini dikkatle izlemelidirler. Aksi halde tırnaklar kırılabilir, yanlış törpü yapıldığı zaman tırnaklarda aşırı incelme meydana gelebilir. Bu yazımızda biz de sizlere evde tırnak bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan tırnaklarınız için etkili olabilecek pek çok güzellik formülünden bahsedeceğiz. Tırnaklarınızın her zaman sağlıklı, güçlü ve parlak görünmesi için siz de kolaylıkla evde tırnak bakımı yapabilirsiniz.

 

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırnaklar Nasıl Kesilmelidir?

Tırnak bakımı aşamalarından ilki tırnak kesimidir. İklim şartları ve genetik özellikler sayesinde kimi kişilerin tırnakları çok sert olabilir. Bu gibi durumlarda tırnaklarınızı duş sonrası kesmek tırnak yarıklarının önüne geçmenizi sağlar. Ya da tırnaklarınızı ılık suda on dakika kadar dinlendirmek de aynı etkiye sahiptir. Dilerseniz bu suyun içerisine bir miktar nemlendirici krem de ekleyebilirsiniz. Bu sayede tırnak etleriniz de yumuşayacaktır. Tırnak keserken dikkat edilmesi gereken şey el ve ayak tırnaklarının aynı şekilde kesilmeyeceğidir. Çünkü ayak tırnaklarını el tırnakları gibi keserseniz muhtemel batıkların da önünü açmış olabilirsiniz.

El tırnaklarını keserken tırnaklara hilal şekli verilmeye çalışılır bir diğer deyimle daha oval kesmek el tırnakları için daha uygun olacaktır. Bu şekilde kesilen el tırnakları herhangi bir şekilde kıyafetlerinize veya evde bulunan dokumalı diğer eşyalara takılmazken aynı şeyi eğer ayak tırnaklarına uygulanır sağ ayak tırnaklarında batıklar meydana gelir. Ayak tırnaklarında yapılması gereken işlem ise düz bir şekilde kesmeye dikkat etmektir. Tırnak bakımı yaparken tırnaklar ne çok dipten ne de çok uzunlukta kesilmemelidir. İdeal olan uzunluk tırnaklarınızı keserken canınızın acımadığı en kısa boydur.

 

 

Törpü Nasıl Kullanılmalıdır?

Tırnak bakımı aşamalarından ikincisi törpü işlemidir. Tertemiz ve sağlıklı görünen tırnaklar için tırnaklar kesildikten sonra törpü uygulaması şarttır. Çünkü tırnaklar kesilirken küçük çatlaklar veya sivri uçlar kalabilir. Hem bunları gidermek hem de tırnağa son şeklini vermek törpü ile mümkündür. Fakat törpü kullanmanın da bazı incelikleri bulunmaktadır. Mutlaka tek yönde törpü yapılmalıdır. Örneğin tırnaklar sağ baştan başlanıp sola doğru mümkünse tek bir adımda törpülenmelidir. Tam tersi yapılacak bir işlem var olan küçük çatlakları büyütebilir ve sonrasında oluşabilecek mikrop kapmalarına sebep olabilir. Bu yüzden bir sağa bir sola hareket ettirmek tırnak sağlığı ve güzelliği için yapılamaması gereken bir işlemdir. Bunun dışında tırnak yan tarafları törpülenmemelidir. Eğer törpülenirse tırnak şekilsiz uzamaya ve çatallaşmaya başlayabilir. Bu da tırnak görünümünü olumsuz etkileyecektir. Tırnak bakımı titizlik ve sabır gerektirir.

 

 

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde kolaylıkla kendi manikürünüzü yalnızca size ait olan tamamen hijyenik malzemeler ile yapabilirsiniz. bu sayede hem sağlık açısından aklınızda soru işaretleri kalmaz hem de daha önce pek çok güzellik salonunda harcadığın paralar da cüzdanınızda kalır. Çok kolay olan evde tırnak bakımı ve manikür yapımı için gerekli olan malzemeler ise şu şekilde;

  • 1 kase ılık su

 

  • Yarım limon suyu

 

  • Havlu

 

  • Tırnak eti itici

 

 • Tırnak eti kesici makas

 

Yapılması gerekenler ise her bir kase ılık su içerisine yarım limon suyu eklenir ve beş ile on dakika arasında eller bu suda dinlendirilir. Bu sayede tırnak etleri yumuşar ve keserken ölü derileri çok daha kolay fark edersiniz. Ayrıca su içerisindeki bol limon sayesinde tırnaklarınız daha güçlü ve daha parlak görünür. Tırnaklarınız iyice yumuşadıktan sonra tırnak eti itici ile yumuşamış tırnak etlerinizi tırnak diplerine doğru itin. Ölü kısımlar acımayacağı için kolaylıkla itilecektir. Ardından tırnak eti kesici ile çok diplere girmeden açılı bir şekilde tırnak etlerinizi kesin. Bu sayede tırnaklarınız daha uzun daha bakımlı ve daha güzel görünecekler.

Bu bakım iki haftada bir yenilenmelidir. Daha uzun süre de devam etmesi için her hafta düzenli olarak tırnak etleri itilip kesilirse çok daha uzun ömürlü bir manikür elde etmiş olursunuz. tırnak bakımının en çok dikkat çeken kısmı temiz ve arındırılmış tırnak etleridir. Bu işlemlerin birebir aynısını ayak tırnaklarınıza da uygulayabilirsiniz. Bu işlemin adı ise pedikürdür ve el tırnaklarına nazaran daha az uzadıkları için daha uzun ömürlü olacaktır.

 

Sağlıklı Tırnaklar İçin Yapılabilecekler

 • Bol su içmek tüm vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda tırnakların da sağlıklı uzaması ve bir o kadar da güçlü ve parlak olması için oldukça önemlidir.
 • Eller kremlenirken çoğu zaman tırnaklara krem sürmeyi unuturuz. Ama tırnakların daha sağlıklı ve güçlü olması için eller gibi nemlendirilmesi gerekir. Bu sırada doğal olarak masaj da yapılacağı için kan dolaşımı tetiklenir. 
 • Temizlik kimyasalları tırnaklara zarar verir. Özellikle de yoğun içerikli ve keskin olan temizleyiciler hem tırnaklara hem de ellere zarar verir. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak için temizlik yaparken mutlaka eldiven takılması gerekmektedir. 
 • Vitaminlerden yoksun beslenme tarzı tırnaklar için de oldukça zararlıdır. Bu yüzden özellikle D vitamini eksikliğine dikkat edilmeli ve gerekli olduğunda doktor tavsiyesi ile vitamin takviyesi yapılmalıdır. 
 • Protez tırnaklar her ne kadar hem çok kolay hem de çok şık görünseler de aslında tırnak sağlığı için oldukça tehlikelidir. Çünkü tırnak üzerine oldukça güçlü bir yapıştırıcı ile yapıştırılırlar ve istenildiği sürece kalması sağlanır. Fakat çıkartma işlemi sonucunda tırnakta yoğun hasar bırakabilirler. Bu yüzden protez tırnak kullanırken çok dikkat edilmeli ve tırnak çıkartma işlemi için kendi özel solüsyonunu tercih etmelisiniz. Protez tırnak yerine tırnak bakımı yaparak  kendi tırnağınızın en güzel haline sahip olabilirsiniz. 
 • Oje kullanımı da sıklaşırsa tırnaklarda zaman içerisinde sararma, incelme ve kırılmalar gözlenir. Bu durumun önüne geçebilmek için ise bir ojeyi en fazla iki gün kullanmalı ve ikinci günün sonunda ojelerinizi silmelisiniz. 
 • Asetonlar da tırnaklara zarar veren maddelerdendir. Asetonsuz oje siliciler bu anlamda hem daha sağlıklı hem de daha pratik bir yöntem olacaktır.
 • Tırnaklar ve eller kalem tutmak ve yoğun klavye kullanımı sonrasında ağrıyabilir ve kasılabilir. Bu durumun önüne geçmek ise çok kolaydır. Düzenli olarak günde 5 dakika esansiyel bir masaj yağı ile masaj yapmak ve tırnakları kökten uca kadar hafifçe bastırarak itmek oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

 

Tırnak sorunları için Pratik Çözümler

Sararan Tırnaklar

Sararan ve renk değişikliği gözlemlediğiniz tırnaklarınızı bir miktar ılık su içerisine damlatacağınız limon ile masaj yapın ve bu su içerisinde 5 dakika kadar bekletin. Bu sayede tırnaklarınız eski açık pembeliğini geri kazanacaktır. Limonlu su hem tırnaklarınızı güçlendirecek hem de rengini düzenleyecektir. 

 

 

Kırılan Tırnaklar

Tırnak kırılmaları genellikle dengeli beslenmeyen kişilerde görülür. Bu durumda vücut çoğunlukla tırnakları besleyen yağdan yoksun kalır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz ayrıca tırnak bakım merhemi kullanmak tırnaklarınızın güçlenmesine yardım edebilir. Bir de tırnak güçlendirici cilalar da tırnaklarınızın kırılmasını engelleyecek bir diğer yöntemdir.

 

 

Tırnak ve Tırnak Eti Yeme

Hem çirkin gösteren hem de oldukça kötü bir alışkanlıktır. Bazen özenme ile bazen de stres ile başlayan bu alışkanlığın önüne geçebilmek için acı ojeler bulunmaktadır. Renksiz ve kokusuz olan bu tırnak cilası oldukça acıdır. Biraz yayarak sürdüğünüzde tırnak etlerini yemenizi de önleyecektir. Fakat yemek yapıyorsanız mutlaka tırnaklarınızdan bu cilayı çıkartmalısınız. 

 

Evde tırnak bakımı 5 dakikadan bile kısa süren hem zevkli hem de neticesi oldukça etkileyici ve güzel bir bakımdır. Özellikle tırnak bakımı yapmayı seven ve tırnaklarına özen gösterenlerin pazar günlerinin olmazsa olmaz kişisel bakım adımlarından birisidir. Siz de tırnak bakımı yapmak ve bu konu hakkında bilgi edinmek isterseniz yanınızda hiç olmazsa bir törpü bulundurun ve ne kadar işe yarayacağına bizzat şahitlik edin. Bu şekilde tırnaklarınız hem daha sağlıklı hem de daha güçlü olacaktır. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.