Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Doğal Yollarla Evde Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri

28.02.2023
1.401
Doğal Yollarla Evde Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri

Dolgun dudaklar pek çok sayıda kadının hayalidir. İnce dudaklı kadınlar buna bir çare arayarak dudaklarını dolgunlaştırmak isterler. Genetik olarak dudaklar her insanda farklıdır. Doğal olarak kalın dudaklara sahip olan kişiler olsa da alt ya da üst dudağı ya da her ikisi de ince olan kişiler de çoğunluktadır. Dudakları kalınlaştırmak için çok sayıda kişi estetik ameliyat olmaktadır fakat cerrahi bir müdahale kişileri korkuttuğundan dolayı doğal yöntemler ile dudak dolgunlaştırma konusuna daha bir öncelik verme eğilimdedirler. Dudaklarınızın kendi orijinal yapısını bozmadan birkaç doğal yöntem ile dudaklarınızı daha kalın bir hale getirebilirsiniz. Bu yöntemler doğal olmakla birlikte tek seferlik değildir, tıpkı makyaj yapmak gibi ihtiyaç duyulduğunda tekrar uygulanmalıdır. Dudak dolgunlaştırma için başvurulan yöntemler şu şekilde olmaktadır:

 

1. Kaşıkla Dudak Dolgunlaştırma

Evinizde yemekleri yemek için kullandığınız kaşıkları dudak dolgunlaştırma için de kullanabilirsiniz. Bu işlem için tek ihtiyacınız olan bir adet yemek kaşığı olacaktır.

 • Kullanacağınız yemek kaşığını derin dondurucuya koyun ve 1 saat kadar yemek kaşığını derin dondurucuda tutun.

 • Daha sonra yemek kaşığını yaklaşık 30 saniye ile 1 dakika arasında dışarıda bekletin.

Çünkü bekletmeden çıkardığınız gibi direk kaşığını dudağınıza uygularsanız dolmuş olan metal kaşık dudağınıza yapışabilir, bu durum dudağınızı yakabilir ya da dudağınızın derisinin kopmasına sebep olabilir. Bu nedenle bu hususa dikkat etmeniz gereklidir.

 • Bekletme işleminden sonra kaşık dudağınızı kaplayacak şekilde soğuk kaşığı dudağınıza bastırın. 30 saniye bastırıp 10 saniye ara verecek şekilde kaşık ısınana kadar bu hareketi yapmaya devam edin.

Kaşık bastırma işlemi bittiğinde dudak dolgunlaştırma işleminizi gözle görülür bir şekilde başarılı olduğunu göreceksiniz. Bu işlemi yaparken bekleme süresine oldukça dikkat etmeyi unutmayın. Aksi takdirde güzel bir görünüme sahip olma adına dudağınıza zarar verebilirsiniz.

NOT: Bu işlem için metal kaşık tercih etmelisiniz. Tahta ya da plastik kaşık ile bu şekilde bir verim alamazsınız.

 

 

2. Tarçınla Dudak Dolgunlaştırma

Doğal dudak dolgunlaştırma yöntemleri arıyorsanız tarçın ile dudak dolgunlaştırmayı sizlere tavsiye edebiliriz. Dudağınızda yapacağınız tarçın maskesi sonrasında sizler de dolgun ve güzel görünen dudaklara sahip olabilirsiniz. Hazırlayacağınız tarçın maskesi dudaklarınıza zarar vermeden dudak dolgunlaştırma işleminizi gerçekleştirecektir.

Hazırlayacağınız tarçın maskesi için gerekli olan malzemeler

 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • Vazelin
 • Diş fırçası
 • İşleme başlamadan önce dudağınızda herhangi bir kozmetik malzeme var ise temizleyiniz.

 • Daha sonra dudaklarınızı su ile nemlendirdikten sonra bir havlu yardımıyla dudaklarınızdaki ölü hücreleri çıkartın.

 • Dudaklarınızda dökülme olmaması adına vazelin sürün.

 • Bir kap içerisinde toz tarçın ve vazelini karıştırarak macun kıvamına getirdikten sonra diş fırçası yardımı ile karışımı dudaklarınıza uygulayın.

 • Diş fırçası ile yavaşça dudaklarınıza uygulayacağınız tarçını masaj yaparak dudağınızda bir süre bekletin. 30-40 saniye dudağınıza masaj yaptıktan sonra karışımı dudağınızdan silebilirsiniz.

 

 

3. Pul Biber İle Dudak Dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırma yöntemlerinden bir tanesi de pul biber ile dudaklarınızı kalınlaştırmak olacaktır. Pul biberin içerisinde bulunan acı özü sayesinde dudaklarınız doğal olarak kalınlaşıp dolgunlaşacaktır. Bu yöntem dudağınızın bir süre kalın görünmesini sağlar fakat gün boyu süren bir kalınlık olmayabilir. Bu nedenle bu işlemi gün içerisinde lazım olduğunda tekrar uygulamanız gerekebilir.

 • Pul biber ile suyu bir kap içerisine karıştırdıktan sonra bu karışımı dudağınıza uygulayın.

 • Diş fırçası yardımı ile de dudağınıza masaj yaparak karışımı bir süre dudağınızda bekletin.

Biberin acılık durumuna göre dudağınızın yanma süresi uzayıp kısalabilir. Dudağınızın yanma hissi ile beraber dudak dolgunlaştırma işlemi de başlayacaktır. Daha sonra dudağınızı su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

 

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Daha Etkileyici Dudaklar İçin Dudak Bakımı Önerileri

 

 

4. Deodorant Kapağı İle Dudak Dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırma yöntemleri arasında en eski yöntemlerden biri de deodorant kapağı ile dudak dolgunlaştırma işlemidir. Bu uygulama için tek ihtiyacınız olan bir adet deodorant kapağı olmaktadır. Bu işlemi yapmaya başlamadan önce dudağınızın zarar görmemesi için dudak nemlendiricisi ile dudağınızı nemlendirmeniz daha doğru olacaktır.

 • Aldığınız deodorant kapağını dudaklarınızı kaplayacak şekilde ağzınıza kapattıktan sonra içerisinde bulunan havayı içinize çekerek kapak ile dudağınızı sıkıştırın.

 • Yaklaşık 1-2 dakika bu işlemi yaptıktan sonra dudaklarınız oldukça dolgun bir hale gelecektir.

Bu yapacağınız işlem uzun süre kalıcılığı olan bir dudak dolgunlaştırma işlemi olmadığından birkaç kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

 

 

5. Bal İle Dudak Dolgunlaştırma

Her derdin mucizesi olan bal, dudak dolgunlaştırma işleminde de kadınların imdadına yetişmektedir. Dudaklarınızdaki ölü hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olan bu uygulama, sonrasında dudaklarınızın dolgun bir hale gelmesini de sağlar.

 • Bir miktar balı dudaklarınıza sürdükten sonra bir diş fırçası yardımı ile masaj yaparak fırçalayın.

 • Fırçalama işleminden sonra dudaklarınızı yıkayarak temizleyebilirsiniz.

İşlem sonrasında dudaklarınızın gözle görülür şekilde dolgunlaştığını göreceksiniz.

 

 

6. Nane Yağı İle Dudak Dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırma konusunda en başarılı sonuçların alındığı yöntemlerden bir tanesi de nane yağı ile dudak dolgunlaştırma işlemidir. Nane yağını alıp dudağınıza sürün. Bütün dudağınızda uyguladığınız nane yağı bir süre sonra dudağınızda yanma hissi yaratabilir fakat bu yanma hissi ile beraber bir süre sonra dudağınızın kalınlaşarak dolgunlaştığını göreceksiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Dudak Çatlaklarını Önlemek İçin 6 Etkili Yöntem

 

 

7. Dudak Dolgunlaştırma Hareketleri

Yapacağınız birkaç dudak egzersizi ile de dudak dolgunlaştırma işlemi yapabilirsiniz. Oldukça basit olan bu işlemler sonrasında dudaklarınız dolgunlaşacaktır.

 • İlk olarak yapacağınız işlem öpücük hareketi olmaktadır. Öpücük hareketini yaparken iki elinizin iki parmağınızı dudaklarınızın çevresine koyun. Yani öpücük hareketiyle parmaklarınız yardımıyla dudağınızı sıkıştırın. 10 defa tekrarlayarak düzenli bir şekilde bu hareket yapılmalıdır.

 • Diğer bir dudak dolgunlaştırma egzersizi de ağız kapalı gülme hareketidir. Ağzınız kapalı bir şekilde gülümsemeye çalışın. Gülümseme pozisyonunda 5 saniye bekleyip normale dönün ve tekrar ağzınız kapalı gülümseyin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin.

[learn_more caption=”Yararlanılan Kaynaklar”] https://morethanglam.com/article/best-lip-plumpers/[/learn_more]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.