Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

28.02.2023
490
Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Pürüzsüz ve sağlıklı ayaklar için, doğal yöntemlerle ayak bakımı nasıl yapılır? Ayak bakım suyunun içine ne koyulur gibi bilgileri derlediğimiz yazımızda, gövdemizin tüm yükünü çeken ayaklarımızı şımartmak için en etkili bakım ipuçlarına yer veriyor olacağız

Yürümeye başladığımız andan itibaren uzun yıllar boyunca bizleri taşıyan ve sağlığına ve bakımına en çok dikkat etmemiz gereken organlarımızdan birisi ayaklarımızdır. Bu yüzden bu makalemizde ayak bakımı nasıl olmalı, evde ayak bakımı için gerekli malzemeler ve pek çok ayak bakım yöntemi tarifi ile güzellik salonlarından çıkmışcasına hem çok bakımlı hem çok zarif hem de güzel ayaklara sahip olmak sizin elinizde. Ayak sağlığı için ayak bakımı şarttır. Bunun yanı sıra ayakların gelen yaz ayları ile birlikte çok daha dikkat çekeceği bir döneme giriyoruz. Bu anlamda bakımlı ve zarif ayaklara sahip olmayı kim istemez ki? Bakımlı ayaklar için birbirinden güzel ayak bakımı sırları ve tüyolar ile sizlere tüm bakım yöntemlerini evinizde nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Siz de bu yöntemleri deneyerek ayaklarınıza en doğal yoldan en pratik ve en ekonomik şekilde bakım yapabileceksiniz. Evde yapabileceğiniz ayak bakım kremi tarifimiz ile her an ayaklarınız daha yumuşak ve pürüzsüz olurken pedikür tüyolarımız ile de her an bakımlı ve güzel ayaklara kavuşmak sizin elinizde.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Bakımında Hijyenin Önemi

Bakımlı olmanın temel kurallarından birisi olan hijyen ayak bakımında da oldukça önemlidir. Ayaklarınız konusunda hijyen kurallarına ne kadar dikkat ederseniz o kadar da karşılığını alırsınız. Öncelikli olarak ayak kokusu toplum içerisinde en çok tedirgin eden ve rahatsızlık veren meselelerin başında yer alır. Bunu önlemek kişinin kendi elindedir. İhtiyaç durumunda ayaklarınızı yıkayarak ve düzenli duş alarak bu sorunun büyük bir bölümünü aşabilirsiniz. Ayakkabılarınızı değiştirerek kullanmak ve havalandırma da yapılabilecek diğer alternatifler arasındadır. Zaten günümüzde neredeyse herkesin hemen her modelden farklı ayakkabıları bulunmaktadır. bu sayede de ayak bakımı yaparken ayakkabı konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Ayaklarınız normalden farklı olarak çok sık ve çok hızlı bir biçimde terliyorsa bebek pudrası ile bu sorunu da büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede ayaklarınız çok terlemez ve sizi rahatsız etmez. Ayakkabı seçimi de ayak bakımı konusunda elbette ki oldukça etkilidir. Yazlık ayakkabılarınızın taban seçimi, spor ayakkabılar için ise hava alan dış yüzeylere sahip ayakkabılar tercih sıralamanızın en üst sıralarında olmalıdır.

 

Ayak Sağlığı İçin Yapılabilecekler

  • Ayaklarınızı sıkan veya büyük gelen ayakkabıları tercih etmeniz ayak yapınızı bozmak için yeterlidir. Bu anlamda ayaklarınıza tam olan yani ne ayaklarınızı sıkan ne de bol olan ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Ayak bakımının ilk adımı ayaklarınız için en iyisini seçmenizden geçer.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

  • Nefes alan yapıdaki ayakkabılar ayak sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu yüzden özellikle yağmur çizmesi ve deniz ayakkabıları gibi plastik ayakkabılardan uzak durmanız da yine ayaklarınız için daha iyi bir tercih olacaktır.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

  • Ayak bakımı ve ayak sağlığı için önemli adımlardan bir tanesi de ayak tırnaklarının kesilme şeklidir. Yanlış kesilen tırnaklardan dolayı batmalar veya tırnağın diğer parmağın derisini kesmesi gibi acı verici olaylar yaşanabilir. Bu yüzden ayak tırnakları mutlaka oval bir şekilde kesilmeli ve mümkünse sivri köşeler törpülenerek düzeltilmelidir. Aynı zamanda tırnak bakımınızı da ihmal etmeyin.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

  • Topuklar her zaman daha fazla ezildiği ve daha fazla ağırlığı taşıdığı için özenli bir bakımı hak eder. Bu yüzden sertleşmenin önüne geçmek adına haftada bir defa ponza taşı ile ölü deriler alınmalı ve mümkünse bir gece sabaha kadar yoğun bir nemlendirici krem ile masaj yapılarak nemlendirilmeli ve kalın bir çorap ile uyunmalıdır. Bu sayede sabaha kadar yoğun nemlenen ayaklar bir hafta boyunca yumuşacık olacaktır.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

  • Pedikür yapıyorsanız veya yaptırıyorsanız yalnızca ölü derileri almalı ve canlı deriye zarar vermekten kaçınmalısınız. Aksi halde canlı deriler daha sert bir şekilde çıkıp sürekli olarak size rahatsızlık verecektir. Bu anlamda işinin uzmanı kişilere pedikürünüzü yaptırmalı veya en iyi şekilde öğrendikten sonra pedikürünüzü kendiniz yapmalısınız. Ayrıca bu tarz işlemler güzellik salonlarında bazen hijyensiz bir biçimde yapılmaktadır. Bu da hem deri hastalıkları hem de kan hastalıklarının bulaşma riskini artırmaktadır. Bunlara mutlaka dikkat etmeli ve gerekli gördüğünüz durumlarda malzemeleri bir de gözünüzün önünde dezenfekte edilmesini isteyebilirsiniz.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

  • Oje kullanmayı seviyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk ayrıntı ojelerin 2 günden fazla tırnaklarda kalmaması gerektiğidir! Çünkü tırnaklarınız da tıpkı cildiniz ve saçlarınız gibi hava almaya ihtiyaç duyar. Aksi halde güçsüzleşen tırnaklarınız hızla kırılmaya ve uzamamaya başlar. Sağlıklı tırnaklar ayak bakımının en belirgin göstergelerinden birisidir. Bu anlamda bir defa sürdüğünüz ojeyi en fazla iki gün kullanmalı ve her oje uygulaması arasında mutlaka bir gün bırakmalısınız.

 

Pekiii; ayak bakım suyunun içine ne konulur?

Ayak Bakımı İçin Etkili Bakım Kürleri

Karbonatlı Soğuk Su Kürü

Ayaklarınızın hem şişliklerini alacak hem de rahatlatacak çok pratik, ekonomik ve basit bir kür olan bu karışım için ihtiyacınız olan şey 3-4 litre soğuk su, bir tatlı kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı kadar tuz. Tüm malzemeler karışıp iç içe geçinceye kadar su içerisinde çözün. Sonrasında ayaklarınızı dilediğiniz kadar uzun süre bu su içerisinde bekletin. Uzun saatler ayakta çalışan kişiler için oldukça etkili olan bu ayak bakımı fikrimizi denedikten sonra çok beğeneceksiniz. Ayrıca bu yöntemi bacaklarınız için de ayda bir sefer küvetinizde deneyebilir ve etkisini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz. Ayak bakımı yapayım derken ayak sağlığınızı bozmamak için her bakım işlemi sonrasında ayaklarınızı ayak parmakları araları da dahil olmak üzere mutlaka dikkatlice kurulayın. Aksi halde ayağınızda birden bire mantar hastalığı belirebilir.

Limonlu Doğal Ayak Bakımı

Bir adet orta boy limonun suyu ile yapacağınız bu kür de oldukça ekonomik ve kolay. 4 Litre soğuk su içerisine ekleyeceğiniz limon suyunun içerisine isteğe göre aromatik yağlar da ekleyebilirsiniz. Bu kür ayaklarınıza bakım yaparken tırnaklarınızı da daha güçlü ve sağlıklı yapacaktır. Tırnaklardaki ve derideki zararlı bakteriler için de etkili olan limonlu ayak bakımı kürü yorgunluğa karşı da çok iyi gelmekte.

Ayak Peelingi Yapın

Ayak sağlığı ve ayak bakımı için ponza taşı kimi zaman yeterli olmaz. Bunun için de ayak bileğine kadar ayda bir sefer bile olsa peeling yapılması gerekmektedir. Doğal malzemeler ile yapmak isteyenler için bir yemek kaşığı toz şeker ile bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın ve bileklerinizden başlayarak önce ayaklarınızın üzerini sonrasında da altını peeling yaparak ölü derilerden arındırın. Bu sayede ertesi güne yumuşacık ayaklar ile başlayacaksınız.

Doğal Nemlendiricilere Yönelin

Kozmetik firmaları birbirleri ile yarışırken bir yandan da farklı pazarlama teknikleri ve reklamlar ile aklınızı çelmeye çalışsalar da aslında hiç birisi doğa ana kadar etkili ve cömert değil. Bu yüzden ayak bakımı için nemlendirici olarak doğal yağları güvenle kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki son dönemlerin en popüler bakım yağlarından olan hindistan cevizi yağı elbette. Kıvamlı yapısı ile kolayca uygulanan bu yağın dışında bir de zeytin yağını kullanmanızı öneriyoruz.

Ayak bakımı kişisel bakımın bir parçasıdır. Bu yüzden ayaklarınız hem kimliğiniz hem de sağlığınız hakkında pek çok bilgiyi barındırır. Sağlıklı ve bakımlı ayaklar için sizlere önerdiğimiz bu ayak bakımı tüyolarından faydalanarak oldukça iyi bir yol kat edebilirsiniz. Her açıdan faydalı olan bu ayak bakımı yöntemleri çok ekonomik ve pratik olması dolayısıyla da herkesin kolaylıkla yapabileceği türden. Televizyon izlerken veya kitap okurken bile kolaylıkla uygulayacağınız bu öneriler ile siz de bakımlı şık ve güzel ayaklara kavuşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.