Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Dilde ve Dudakta Karıncalanma ve Uyuşma Neden Olur Nasıl Geçer?

28.02.2023
1.891
Dilde ve Dudakta Karıncalanma ve Uyuşma Neden Olur Nasıl Geçer?

Dilinizde bir tuhaflık mı hissediyorsunuz? Sanki böyle küçük küçük iğneler batırıyorlar, gıdıklanıyor hafif hafif de yanıyor gibi mi geliyor? Dilinizdeki karıncalanmaya hafif bir uyuşma hissi de eşlik ediyor olabilir.

Dildeki karıncalanma hissi sizi endişeleniyorsa, büyük ihtimalle endişelenecek ciddi bir şey olmadığını ve kısa süre içerisinde kendi kendine geçeceğini söyledikten sonra, hangi sebeplere bağlı olarak meydana gelmiş olabileceğiniz, muhtemel sebeplerini ve çözüm yollarını da ayrıntılı bir şekilde inceleyelim;

Dilde Karıncalanma ve Uyuşma Neden Olur?

  1. Raynaud Sendromu: Dilinizdeki uyuşukluk ve karıncalanma hissinin onlarca muhtemel sebeplerinden en yaygını eğer durumunuz kronikleşmeye başlamışsa, aslında sıkça görülen ancak adı pek de bilinmeyen Raynaud Sendromu olabilir. Temel olarak genelde el ve ayak parmaklarını etkilese de daha nadir olarak dil ve dudakta uyuşma ve karıncalanmalara yol açabilen bir çeşit dolaşım bozukluğu olan Raynaud sendromuna sahip kişilerde, soğuktan ya da stres altında olmaktan kaynaklı olarak normalde de daralan ufak damarlar, daha belirgin şekilde daralarak dil ve dudak bölgesine kan akışını geçici olarak durdurabilir ya da dilin kızarmasına, morarmasına ya da soluk bir renge dönmesine sebebiyet verecek kadar azalabilir. Karıncalanma hissiyatına belirgin bir uyuşukluk da eşlik edebilir ancak tetikleyici unsurlar ortadan kalktığında normalde dönen kan akışı sırasında rahatsızlık ve karıncalanma kısa sürede geçebilir. Kanın dudak bölgesine ulaşması daha uzun sürebileceğinden dudaktaki karıncalanma dilden daha geç geçebilir.
  2. B Vitamini Eksikliği: Vücuttaki B vitamini eksikliğinin kendisi en sık gösterdiği yerlerden bir tanesi de dil ve dudaklardır. Özellikle B-12 ve B-9 vitaminleri, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin yapımından sorumlu ve sinir sağlığını düzenleyen bir vitamin türü olduğundan eksikliğinde yorgunluk halsizlik ve dilde dudakta uyuşma karıncalanma gibi etkileri görülebilir.
  3. Migren: Migren rahatsızlığı olan kişilerde, bir atak öncesi uyarı sinyallerinden en yaygını dil ve dudaklarda karıncalanma hissidir.
  4. Yanık Dil Sendromu: Sebebi tam olarak anlaşılamamış ancak nörolojik olduğu düşünülen bir durum olarak, yanık dil sendromundan muzdarip kişiler genelde dillerini sanki sıcak bir içecekle yakmışçasına ağrı karıncalanma ve uyuşma hissettiklerini belirtmişlerdir. Dondurma gibi soğuk yiyecekler verdiği rahatsızlığı rahatlatmada yardımcıdır. Kendi kendine geçebilir arada sırada geri gelebilir.

Dilde Dudakta Karıncılanma ve Uyuşmaya Neden Olan Daha Ciddi Rahatsızlıklar

  1. Ciddi Alerjik Reaksiyonlar: Kullandığınız bir ilaca, etraftaki irrite edici herhangi bir maddeye, yediğiniz herhangi bir besine ve daha aklınıza gelecek gelmeyecek pek çok şeye alerjiniz olabilir ya da daha önce alerjik reaksiyon göstermediğiniz bir maddeye daha sonra gösterebilirsiniz. Dilinizdeki karıncalanmaya ve uyuşmaya, şiddetli bir ağrı ve daha önemlisi ise dilinizde ve dudaklarınızda şişme, nefes almakta zorluk, bayılacakmış gibi bir hissiyat eşlik ediyorsa, vakit kaybetmeden ambulansı arayarak en yakın tam teşekküllü sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
  2. Hipoglisemi: Daha çok diyabet hastalığı olan kişilerde gözüküyor olsa da normal bir kişide de kan şekerinin güvenli seviyenin altına inmesi manasına gelen hipoglisemi gelişebilir ve hioglisemi atağı sırasında,  kişinin kendini yorgun halsiz hissetmesi, ter içinde kalması, kafasının karışması gibi bir takım diğer belirtilere, dilde belirgin bir karıncalanma, dudaklarda uyuşma ve iğne batma hissi eşlik ediyor olabilir.
  3. MS Hastalığı:
  4. İnme:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.