Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

DGS Hukuk 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

13.07.2022
66
DGS Hukuk 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

DGS hukuk 3. sınıftan başlatan üniversiteler, DGS sınavına girmiş olan yani dikey geçiş sınavı ile hukuk okuduğu okulun hukuk fakültesine geçmek isteyen öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Bu konuda öncelikle kişilerin okumakta olduğu okulda yer alan hukuk derslerinin dikey geçiş yapacak olduğu üniversitenin dersleri ile ortak olması bu durumu kolaylaştırmaktadır. Dikey geçişlerde üniversite öğrencileri belirli derslerden muaf olabilirler. Ancak DGS sınavından direk 3. Sınıf olarak başka bir üniversitede devam etmek mümkün değildir. Bu konuda en fazla 2. Sınıftan devam ettirebilen üniversiteler mevcuttur. Bu durumda da ortak olmayan dersleriniz varsa eğer alttan alarak 2. Sınıftan başlayabilmek mümkündür. Diğer üniversiteler ise DGS ile geçiş yapmış olan öğrencileri direk 1. Sınıftan başlatmaktadır. Yani kısacası DGS hukuk 3. Sınıftan başlatan üniversiteler ülkemizde bulunmamaktadır.

DGS Hukuk 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

Adaletten Hukuka Geçişte Kaçıncı Sınıftan Başlatıyor?

Adaletten hukuka geçişte kaçıncı sınıftan başlatıyor? Sorusu adalet bölümünde okuyan ve hukuk bölümüne geçiş yapmak isteyen üniversite öğrencilerinin merak ettiği konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konu hakkında öncelikle adalet bölümü ve hukuk bölümü içerisinde birbiriyle ortak olan dersler bulunmaktadır ve bu dersler adalet bölümünde verildiği takdirde kişiler hukuk bölümünde bu derslerden muaf olabilmektedirler. Adalet bölümünden hukuk bölümüne geçecek olan kişiler, en fazla 2. Sınıftan başlayabilmektedirler. Bu durumda da yukarıda bahsedilen DGS hukukta olduğu gibi eğer ortak olmayan dersler 1. Sınıfta bulunuyorsa bu dersleri alttan alarak bu şekilde 2. Sınıftan devam edebilme şansı yakalamış olmaktadırlar.

DGS Hukuk 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

Okan Üniversitesi DGS Hukuk Kaçıncı Sınıftan Başlıyor?

Okan üniversitesi DGS Hukuk kaçıncı sınıftan başlıyor? Sorusuna yanıt olarak; Dikey Geçiş Sınavı ile İstanbul Okan Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrenciler öncelikle şu şekilde alınmaktadır;

  • İlk tercihine Okan Üniversitesi yazıp yerleşen öğrencilere % 40 burs verilmektedir.
  • veya 3. tercihe yazıp yerleşenlere % 25 burs verilmektedir.
  • Ortalaması 3,51 veya üzeri olan öğrencilere % 15 burs verilmektedir.
  • Ortalaması 3.26 ile 3.50 arasında olan öğrencilere % 10 burs verilmektedir.
  • Ortalaması 3.00 ile 3.25 arasında olan öğrencilere % 5 burs verilmektedir.

Ve son olarak Okan Üniversitesi’ne gelenler 1. Sınıftan başlamaktadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.