Ana Sayfa / İlaçlar / Dextrocin Krem Nedir Ne İşe Yarar?
dextrocin nedir ne işe yarar

Dextrocin Krem Nedir Ne İşe Yarar?

dextrocin nedir ne işe yarar

Dextrocin Krem; tıbbi adıyla Detroxin %2 15 gr pomad; cilt üzerinde bakteri oluşmasına ve bakteri enfeksiyonlarının cilde verdiği hasarı engelleyerek, her türlü yara ve yanık izinin iyileşme sürecinde yardımcı nitelikte olmasının yanı sıra, kıl kökü iltihabından, irinli sivilcelerin geçirilmesine kadar pek çok farklı cilt lezyonunun tedavisinde etkili bir antibiyotik kremdir. ( Diğer antibiyotikli kremler için ilgili yazımıza bakabilirsiniz)

Bakteri oluşumun önüne geçmesi sebebiyle, sivilceye zemin hazırlayan faktörleri de zayıflatarak, akne sorununa da çözüm olarak kullanılan mupirosin ihtiva eden, Bactobran eş değeri merhemlerden bir tanesidir.

Dextrocin; içeriğinde %2 oranında mupirosin etken maddesi barındıran, tüm eczanelerden reçeteli ve reçetesiz bir şekilde temin edilebilecek, fiyatı sadece 13 TL civarıda olan, 15 gr’lık tüpler halinde satılan, beyaz renkli bir pomaddır ve bakteriyel deri enfeksiyonlarının önlenmesi için kullanılır.

Dextrocin kremin içerik açısından eşdeğeri ,Bacoderm; Mupiderm, Balaban, Bactroban Pomad v.b. olmasına rağmen, kullanım amacına hitaben alternatif olarak en sık Fito Krem ile değiştirilerek ( Fito Krem nedir ne için kullanılır? ) kullanılan pomadın ne işe yaradığına ve kullanım alanlarına da bir göz atalım;

Dextrocin Krem Ne İşe Yarar?

  • Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır
  • El ve ayaklarda geçmeyen yaraları iyileştirir
  • Uçuklar ve uçukların oluşturduğu yüz yaralarında etkilidir.
  • Cilt üzerine oluşan her türlü lezyonun iyileşme sürecine, enfekte olup bakteri kapmasını engelleyerek yardımcıdır.
  • İltihaplı sivilce tedavisinde kullanılır.
  • Bakteriyel Cilt enfeksiyonlarında kullanılır
  • Kıl kötü iltihabı sorununa iyi gelir
  • Apse, çıban gibi ağrılı deri lezyonların iyileştirilmesinde etkilidir.
  • Açık yaraların iz kalmaması için yardımcıdır. Yara izlerinden kurtulmanızı sağlayacak kremler önerilerimize de ilgili sayfamızdan bakabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır? Sivilcelere İyi Gelir mi?

Dextrocin pomad; ciltteki lezyonların ya da enfekte olmuş bölgenin üstüne harici bir şekilde, günde 1 ya da en fazla 2 kez olmak kaydıyla tatbik edilerek kullanılır. Dextrocin kremin kullanımı sonrası bölgenin yıkanmasına gerek yoktur. Hekimizin tarafından aksi belirtilmedikçe bu pomadı 7 ya da 10 günden fazla kullanmamalısınız.

Dextrocin  bir sivilce kremi değildir ancak deri altında biriken kirlerin gözeneklerde oluşan bakterilere dönüşmesi sebebiyle çıkan sivilcelerin oluşmasını engelleme ve iltihaplı sivilcelerin enfeksiyonunu azaltarak boyutlarını küçültmesi açısından başarılı bir merhem olduğu için sivilce tedavisinde de kullanılmaktadır. Etkili sivilce kremleri için ilgili sayfamıza bakabilir ya da sivilceleri geçirmek için ne yapmalı adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Yan Etkileri Var Mıdır?

İçerisindeki etken maddelerden herhangi birine alerjisi olan kişiler dışında, merhemin kullanımına bağlı olarak ciddi bir yan etki bildirilmemiştir ancak antibiyotik içerikli olduğu için Dextrocin kremi özel durumlarda, hassas kişilerde, hamilelerde, emziren annelerde, ufak bebeklerin cildinde v.b. durumlarda kullanımından, hekim tavsiyesi olmadığı sürece kaçınmalısınız.

Dextrocin merhemin açık yara ile temasından, gözle temasından, burun mukozası ile temasından kaçınmalısınız ancak göz altı ve çevresi lezyonları için, doktorunun önerisi doğrultusunda dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kıl dönmesi ve kıl kökü iltihabı durumlarında genital bölgede kullanımı mümkün ve gerekli olan pomadın vajina içine sürülmemesi gerekmektedir. Ayrıca içeriği antibiyotik olduğu için bölgedeki faydalı bakterileri de öldürerek mantar oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Hemoroid tedavisinde de kullanılmayan ve yine anüs bölgesinde mantar yan etkisine yol açabilecek bir kremdir.

 

Bunlara da bakabilirsin!

Balkabağının Cilde Faydaları - Balkabağı Maskesi

Balkabağının Cilde Faydaları – Balkabağı Maskesi

Balkabağının Cilde Faydaları – Balkabağı Maskesi Balkabağının cilde faydaları oldukça fazladır . Balkabağı cilde faydaları …

1 Yorum

  1. Yatmadan önce sürmem de sakınca var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir