Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Çörek Otu Yağının Zararları

28.02.2023
465
Çörek Otu Yağının Zararları

Hücre yenilenmesinden, gençleşmeye, astım hastalıklarının hafifletilmesinden depresyon tedavisine, hormon düzenlemesinden tansiyon düşürücü olarak görev görmesine kadar sağlığa pek çok faydası bulunan çörek otu yağının fazla tüketilmesi durumunda pek çok zararı ve yan etkisi bulunabileceğini, size yarardan çok zarar vererek sakıncalı olabileceğini biliyor muydunuz?

Kulaktan dolma haberlerle bitkisel kürleri ve karışımları hemen deneyenlerdenseniz, çörek otu yağının zararları ile ilgili hazırladığımız yazıdaki maddelere dikkat etmeden bir girişimde bulunmayın!

Çörek Otu Yağının Zararları ve Yan Etkileri

Aslına bakacak olursanız bir kaç özel durum dışında çörek otu yağının sağlığa pek fazla zararı olduğunu söyleyemeyeyiz. Çocuklarda bile kısa süreli ve ağızdan kullanımının güvenli olduğunu söylesek de aşağıdaki maddelere mutlaka dikkat etmelisiniz;

  1. Alerjilere Dikkat! : Çörek otu yağı kullanmadan önce bu maddeye karşı alerjiniz olması riskine karşı küçük dozlarda kullanınız ve herhangi bir deri döküntüsü, kızarma, kaşınma, dil şişmesi gibi durumlarda derhal kullanımı sonlandırıp bir sağlık kuruluşuna başvurunuz
  2. Ameliyat Sonrası ve Kanama Bozuklukları Hastalıklarında Dikkat: Çörek otu yağı özellikle de yüksek dozlarda kullanımda kan pıhtılaşmasını engelleyip kanın sulanmasına sebep olabileceğinden, kanama bozukluklarınız varsa ya da açık yaranız, ameliyat sonrası gibi bir durumunuz varsa, kanamanızın durmama riskine karşı çörek otu yağı kullanımından kaçınmalısınız.
  3. Diyabetli Hastalar Dikkat! Çörek otu yağı kandaki şeker seviyesini düşürerek diyabet hastalarının hipoglisemiye girmesine neden olabilir. Diyabet hastaları ve kan şekerini dikkatle takip etmesi gereken hastaların kullanımına uygun değildir ve zararları olabilir.
  4. Düşük Tansiyon Taşıyanlar Dikkat! Tansiyon dengeleyici değil, düşürücü özellik gösterdiği için, düşük tansiyon taşıyan kişilerin çörek otu yağı kullanımı zararlı olabilir ve bayılmaları bilinçlerinin kapanmasına sebebiyet verecek kadar ağır tablolar yaratacak şekilde kan basıncısınızı düşürebilir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.