Ana Sayfa / Güzellik / Cilt Ve Vücut Çatlakları Neden Olur Nasıl Geçer?
vücut çatlakları neden oluşur nasıl geçer

Cilt Ve Vücut Çatlakları Neden Olur Nasıl Geçer?

Cilt çatlakları farklı sebeplerden oluşan ve kadınların hiç birisinin de hoşuna gitmeyen bir cilt deformasyonudur. Öncelikli olarak cilt çatlakları neden olur önüne geçmek mümkün müdür bu sorulara yanıt arayalım.

Neden Oluşur?

Cilt çatlakları yani vücut çatlakları yoğun ilaç tedavisi gören kişilerde, ani kilo almalarda ve vücut gelişmesine bağlı olarak hızlı kas gelişimi sonucunda cilt dokusunda bulunan kolajen ve liflerin zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Özellikle hamilelik döneminde ve sonrasında sıkça gözlenen vücut çatlaklarının önüne geçebilmek elbette ki mümkündür. Bunun için cilt iyi nemlendirilmeli ve vücudun susuz kalmamasına özen gösterilmelidir. Cilt ve vücut çatlakları hakkında detaylı bilgileri vereceğimiz bu yazımızda bu çatlaklar için neler yapılabilir hem beslenme yolu ile hem de vücuda uygulanabilecek dışarıdan iyileştirici etkisi bulunan doğal çözümlerden bahsedeceğiz. Cilt çatlakları en çok gelişim çağındaki genç kızların bacak ve kalça hizasında, hamileliğin son üç ayındaki anne adaylarının karın, göğüs ve kalçalarında ve vücut gelişimini üst bölgede yapan kişilerde omuz ve sırt hizalarında oluşmaktadır.

 

 

Cilt ve Vücut Çatlakları Nasıl Önlenir?

1) Bol Su Tüketimi

Cilt çatlakları özellikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi ergenlik çağına girildiğinde, hamilelik döneminde ve vücut geliştirmeye başlandığında bilinçli davranıldığında büyük ölçüde azaltılabilir veya oluşumu engellenebilir. Bunun için yapılabileceklerin başında bol su tüketimi yer almaktadır. Çünkü cilt çatlaklarının temel sebebi cildin kuruması sonucu zamanla açılmasıdır. Eğer cildinizin nemini yitirmesine müsaade etmezseniz bu süreçleri cilt çatlakları oluşmadan geçirebilirsiniz.

 

2) A ve C Vitaminlerinden Faydalanın

Cilt çatlaklarınızın oluşmasını hissettiğiniz andan itibaren bol C vitaminli yiyeceklere yönelmeniz cildinizin kendisini korumaya almasının yanı sıra bir nevi vücut çatlaklarına karşı direnç göstermesini de sağlayacaktır. Aynı şekilde A vitamini de bu konuda oldukça faydalıdır. Bu yüzden pek çok çatlak önleyici kremin içerisinde A ve C vitaminleri yer almaktadır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Çatlakları geçirmek için en iyi çatlak kremleri

 

3) E Vitamini Yağı

E vitamini de tıpkı C ve A vitamini gibi çatlak oluşumunu ve çatlakların büyümesini etkilemede oldukça önemlidir. Bu yüzden E vitamin kapsüllerini çatlak oluşma riski bulunan veya var olan çatlaklara uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda işe yaradığını gözlemleyeceğiniz E vitamini yağını masaj yaparak uygulamanız da bu bölgedeki kan dolaşımını arttıracağı için cilt yenilenmesini de hızlandıracaktır. Bu anlamda cilt çatlakları büyük oranda azalmaya başlayacaktır.

 

4) Buğday Yağı

Buğday yağının onlarca faydasından birisi de cilt yenileyici özelliğidir. Özelliğin adından da anlaşılacağı üzere çatlaklara uygulanması halinde cildin eski haline dönmesini sağlamakta oldukça etkilidir. Yaklaşık olarak 10 damla kadar buğday yağını avuçlarınızın arasında ısıtarak çatlakların yoğun olduğu bölgelere yararak masaj yapın. Bu sayede aktifleşen buğday yağı ile kısa sürede vücut çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

5) Cildinizi Aloevera ile Nemlendirin  

Son dönemlerin en popüler bitkilerinden birisi olan aloe vera içerisindeki jel yapı da oldukça iyi bir nemlendirici olması sebebi ile cilt çatlakları üzerinde kullanılabilecek hem çok doğal hem de nemi hapsetme özelliği sayesinde vücut çatlaklarının önüne geçmenizde yardımcı olacaktır.

 

6) Egzersiz ve Masajın Önemi

Doğal yağların hemen hepsi cilt çatlaklarının ilerlemesini ve oluşmasını engellemek için yeterlidir. Bunların yanı sıra bir de egzersiz ve masaj da bu yolda size yardımcı olacak diğer etmenlerdendir. Masaj için üzerinde demir bilyeleri olan ve parmaklara geçirilerek kullanılan manuel masaj aletlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Pürüzsüz Bir Cilt için Doğal Yöntemler

 

 

Cilt Çatlakları Tedavisi için Klinik Tedavi Önerileri

Dermaterepi ile Vücut Çatlakları Tedavisi

Üzerinde 300’den fazla iğnenin bulunduğu ve mutlaka klinik bir ortamda kullanılması gereken bir silindir ile yapılacak olan bu tedavi ile cilt yüzeyi temizlendikten sonra silindir deri üzerinde gezdirilmeye başlanıyor. Bu esnada silindir üzerinde bulunan iğneler cilt çatlağının durumuna bağlı daha kısa veya uzun iğneler ile cilde sık aralıklarla batıyor ve cilt gözenekleri uygulama sonrasında açılıyor. Ardından cilt yüzeyi özel kremler ile masaj yapılarak destekleniyor. Bu silindir hem kan dolaşımını hızlandırıyor hem de cildin kendini iyileştirmesi için açılan küçük iğne oyuklarının iyileşmesi sırasında vücut çatlaklarında da iyileşme gözlenebiliyor.

hamilelik çatlakları nasıl önlenir

 

Lazer ile Cilt Çatlakları Tedavisi

Fraksiyonel lazer ile yapılan ve hem çok yeni hem de çok güvenilir olan bu tedavi yöntemi ile sadece yeni oluşan cilt çatlakları değil aynı zamanda oldukça eski ve derin olan vücut çatlakları da tedavi edilebilmektedir. Direkt olarak çatlakların altında bulunan dokulara ulaşan bu tedavi yöntemi ile ilk üç seansta büyük farklar gözlenebiliyor.

 

Kolajen Tedavisi

Vücut çatlaklarının bulunduğu bölgelere kolajen enjekte ederek bölgedeki çatlakların yeniden yapılanarak iyileşme sürecine geçilmesi sağlanır. Fakat sonradan enjekte edildiği için kısmi lekelenmelere sebep verebileceği için bu risk faktörü göz önüne alınmalıdır. Netice itibari ile hiç bir klinik yöntem yüzde yüz kalıcı bir çözüm oluşturmayabilir. Bu yüzden bu yöntemin risk barındırdığı da düşünüldüğünde doğal yöntemlere yönelmeniz kendi sağlığınız ve cilt güzelliğiniz için çok daha iyi olacaktır.

Cilt çatlakları kilo alımı ve gelişim devam ettiği müddetçe eğer önüne geçilmezse büyümeye veya farklı yerlerden oluşmaya devam edecektir. Bu yüzden günde en az 3 litre su içmek ve vücudu hem içeriden hem de dışarıdan nemlendirmek çok önemlidir. Vücut çatlaklarının boyları 4 cm’ye kadar enleri ile 3 cm’ye kadar genişleyebilmektedir. Genellikle geniş çatlaklar daha çabuk fark edileceği için bu bölgeleri nemlendirirken daha fazla özen gösterilmeli ve masaj yaparken de buradaki cilt çatlaklarına ağırlık verilmelidir.

Bunlara da bakabilirsin!

yüz beyazlatma maskeleri

Cilt Beyazlatma Yöntemi olarak Kullanılabilecek Yüz Beyazlatma Maskeleri

Açık tenli bir cilde sahip olmak pek çok kişinin hayali. Bu yüzden özellikle bayanlar cilt beyazlatma işlemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir