Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Centella Asiatica(Gotu Kola) Nedir? Ne İşe Yarar?

28.02.2023
1.534
Centella Asiatica(Gotu Kola) Nedir? Ne İşe Yarar?

centella asiatica gotu kola bitkisi nedir ne için kullanılır

Centella Asiatica bitkisi; Çin, Japonya, Hindistan ve Endonezya başta olmak üzere, pek çok Asya ülkesinde yetişen, Gotu Kola adıyla da bilinen, şifalı ilaçlar ve kozmetik ürünler yapımında etkin ve yaygın olarak kullanılan, pervane şekilli yeşil yapraklı bir bitkidir. Madecassol krem ve Madeleb Krem ürünlerinin ana etken maddesidir.

Dünya çapında pek çok yara kremi ve kalp damar hastalıklarından tutun, depresyona kadar çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak ilaçların yapımında etken madde olarak kullanılma eğiliminde olan Centelle Asiatica için çeşitli üniversiteler tarafından yürütülen bilimsel araştırmalar sonucunda, son derece yüz güldürücü sonuçlar orta konmuştur ve başta cilde faydaları olmak üzere, Gotu Kola’nın sağlık alanında pek çok faydasından bahsedilmiştir. İçeriğinde Centella barındıran ürünlerin doktor kontrolü dışında ve 6-8 haftadan daha uzun süreli kullanımı önerilmese de yine de bu mucizevi bitkinin ne işe yaradığından ve kullanım alanlarından daha detaylı bir şekilde bahsetmek istiyoruz;

Centella Asiatica Bitkisi Ne İşe Yarar?

Centella Asiatica’nın sağlığa ve cilde faydaları saymakla bitmez aslında ancak kozmetik sektöründe de bilhassa da yara izi kremi ve leke giderici kremlerin yapımında ana madde olarak sıklıkla kullanılan Gotu Kola’nın en önemli ve bilinen faydalarını sizler için derlemek istedik. Bitkilerden gelen mucizenin canlı bir kanıdı olan Centella Asiatica bitkisi, vücut, kalp damar, beyin sağlığından, deri ve cilt sağlığına kadar pek çok alanda işe yarıyor.

Yara İyileşmesini Hızlandırıyor

Türkiye’de en çok satan, cilt lekelerine ve sivilce izlerine de iyi gelen yara ve yanık izi kremlerinin en başında gelen Madecassol krem yapımında da ana etken madde olarak kullanılan Centella Asiatica bitkisi, gerçek bir skatrizan. Madecassol gibi medikal kremlerin içinde değil de doğrudan kullanımında genel olarak küçük yaraları tedavi etmek için kullanılan Centella asiatica, yara iyileşmesini hızlandıran, yara bölgesindeki antioksidanları artırarak, cildi güçlendiren ve skarların bulunduğu alandaki kan dolaşımını hızlandırarak etki eden bir yapıya sahip.

Centella Asiatica bitkisi bilimsel olarak skatrizan olarak tek başına kanıtlanamamış da olsa, pek çok hayvan denek üzerinde yara izi tedavisi sürecindeki etkileri ile ilgili çalışmalar yapılmıştır ve sonuçlar yara iyileştirici etkisinin gözle görülmesi lehine oldukça yüz güldürücüdür. Üstelik deriyi iyileştirirken, alerjik reaksiyon da vermeden bitkisel ve doğal bir ürün olarak etkili olması tercih sebebi olmasını sağlamıştır.

İz Giderici Krem önerileri sayfamız da ilginizi çekebilir.

Asya’da yetişen bir bitki olduğunu bildiğimiz Centella bitkisine yetiştiği bölgede Aslan Otu adını da veriyorlar ki bunun en büyük sebebi, kavgaya karışmış ve vücudunda diğer kediler tarafından meydana getirilmiş kesikler, çizikler, derin yarıklar ve yaralar olan kaplanların iyileşme süreçlerini hızlandırmak amacıyla iç güdüsel olarak Gotu kolalar arasında yuvarlandıkları da bilinmektedir.

Kalp Damar ve Dolaşım Hastalıklarına İyi Geliyor

Centella asiatica, kan damarlarının şişmesi gibi kanın bacakların belirli bölgelerinde toplandığı varis sorunlarının giderilmesinde ve diğer venöz yetmezliği gibi damar hastalıklarının ortadan kaldırılmasında etkili olduğu düşünülen bir bitki.Hindistan’daki herbalistler tarafından, kalp damar rahatsızlıkları olan kişilerin günlük olarak kullanması için çeşitli ev yapımı doğal kremler yapımında kullanılan Centella Asiatica’nın bu konudaki etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da bitkisel çareler arayanların oldukça rağbet ettikleri bir gerçek.

 

Centella Bitkisi Kaygı Bozukluğu ve Depresyona Bire Bir

Centella Asiatica aynı zamanda kaygı bozukluğu adı verilen, aşırı endişe durumlarında ve depresif ruh hallerinin iyileştirilmesinde de faydalı olduğu inanılan bir bitki ancak oral yoldan tüketilmemesi gereken Gotu Kola’nın ruh sağlığı için faydalarından istifade edebilmek için gün boyunca temiz ve mis gibi kokusunu koklayarak huzur ve ruh sağlığı bulunduğu iddia edilen kremlerini kullanmanız gerekiyor. Kim bilir belki de cildi yenileyici, hücre onarıcı etkisi ile sizi güzelleştirerek mutlu ediyor, mutluluk sayesinde modunuzu düzeltiyordur.

Mod düzenleyici ve sakinleştirici etkisi de olduğu iddia edilen Gotu Kola bitkisini düzenli kullananlarda gözle görülür bir huzur ve huşu olduğu da söylentiler arasında. Biz onların yalancısıyız.

Cilde ve Vücuda Külliyen Faydalı

Herbalistler tarafından, pek çok cilt sorununda ve ciddi deri hastalıklarında da şifa olarak kullanılan Centella Asiatica bitkisinin özellikle daha ilkel ve modern tıbbın gerisinde kalmış toplumlarda kullanım alanlarından bazıları, cüzzam, egzama, sedef hastalığı, solunum yolu enfeksiyonları, ülser, soğuk algınlığı, hepatit, epilepsi, yorgunluk, ateş, astım ve sifiliz- bel soğukluğu- dahil binlerce yıl boyunca çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için Centella asiatica’yı kullandılar.

Yaşam çeşmesi adıyla da anılan Centalla bitkisi, uzun ömürlü olmanın da anahtarı olarak görülüyor.

Selüliti Gideriyor

Özellikle bacak arkalarında oluşan selülitlerin görünümünün oldukça azalmasında etkili olan Centella Asiatica bitkisi, ezilip krem kıvamına getirilerek, selülit sorunu olan bölgede kullanılıyor ve etkisini sadece bir kaç hafta içerisinde mucizevi bir şekilde gösteriyor.

 

Hafızayı Güçlendiriyor

Alzhemier ve Demans hastalıklarının geriletilmesinde bile etkili olduğu düşünülen mucizevi bitki Centella Asiatica, B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan ufak unutkanlıklar ve küçük sakarlıkları tedavi etme konusunda bire bir. Bilinci canlandırıyor ve hafızayı ciddi şekilde kuvvetlendiriyor. Gotu kola mucizesi ile kişinin zihin kapasitesi de gözle görülür şekilde artarken, hem sağlık hem zeka kazanıyor dersek yanlış olmaz.

 

 

Kan Şekeri ve Kolestrolü Düşürüyor

Kesinlikle bilimsel olarak kanıtlanamamış ve hekim kontrolü dışında kullanılmaması gerekse de, eldeki veriler çok ciddi şekilde, Centella Asiatica bitkisi kullanımının kan şekerini düznelediği, vücudun insülin hormonu üretimini gözle görülür şekilde arttırdığı ve kolestrolü de düşürdüğü konularını destekler nitelikte.

Ayurveda şifacıları Gotu Kola’dan elde ettikleri ürünleri, ciddi şeker hastalığı ve insülin direnci olan hastalar üzerinde düzenli kullanarak tamamen iyileşme sağlayabildiklerini de bildirmişlerdir. Aynı zamanda pankreas rahatsızlıklarına da iyi geldiği iddia edilen Centella Asiatica’nın kanserli hücreye sahip kişiler tarafından kullanılmaması gerektiği de iddialar arasında.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.