Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Çamaşır Makinesinde Sentetik Ne Demek? Sentetik Yıkama Nedir

28.02.2023
2.818
Çamaşır Makinesinde Sentetik Ne Demek? Sentetik Yıkama Nedir

Çamaşır Makinesinde Sentetik Ne Demek? Sentetik Yıkama Nedir ?

Çamaşır Makinesinde Sentetik demek makinenizde bulanan bir programdır. Sentetik yapıya sahip olan yani %100 pamuk olmayan kıyafetin naylonumsu kumaş yapısının oluşu demektir. Naylonumsu kumaş türlerini yıkama programıdır. Makineden makineye sıkma devri ve ya sıcaklığı bazen değişiklik gösterebiliyor fakat genellikle renkli ve hassas çamaşırlar içinde bu program kullanılabilir.

Çamaşır makinelerinin onlarca programı var ama herkes hangi programın ne anlama geldiğini bilmiyor. Sürekli aynı programda çamaşır yıkarsanız , makinenizin bir süre sonra arıza vereceğini biliyor muydunuz ? Sentetik  yıkama programını naylonumsu  ve renkli kıyafetlerin yıkanmasında kullanabilirsiniz.

Sentetik Yıkama Nedir ?

Günümüzde kıyafetler artık tamamen pamuktan yapılmıyor. %100 pamuk olan kıyafetlerde oldukça fiyat farkı oluyor. Bu yüzden sentetik kumaşlı yani pamuk ve naylon karışımı kıyafet kumaşları ortaya çıktı. Şuanda giydiğimiz bir çok kıyafet sentetiktir .

Sentetik giysi ne demek?

Sentetik sözcüğünün gerçek anlamı: En azca iki farklı bileşenin karışımıyla oluşan. Sentetik sözcüğünün yan anlamı: Kendi kendine mevcut olmayan, sonradan üretilen.

Sentetik :Yapay yolla elde edilen, bileşimli. Doğal olmayan, yapay yolla elde edilen. Sentez yoluyla üretilen.

Çamaşır Makinesinde Sentetik Ne Demek? Sentetik Yıkama Nedir ?

Çamaşır Makinesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır makinesini yeni kullanamaya başlıyorsanız ve bu konuda pek bilginiz yok ise sizi bilgilendirecek ve size rehber olacak bir kaç madde paylaşacağız. Bunları uygularsanız çamaşırlarınız renkleri birbirine karışmaz ve küçülme , çekme gibi  sorunlar yaşamazsınız.

  1. Çamaşırlarınızı siyah , beyaz ve renkli olarak renklerine ayırın ve yık
  2. Yorgan, battaniye, kilim gibi eşyalarınızı kesinlikle ayrı olarak yıkamalısınız. Aksi taktide tüylenme, keçelenme gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Ve makinenize ağır gelip çamaşırı sıkamaz , ıslak çıkartır.
  3. Kumaş türlerini yıkarken dikkatli olmalısınız. Örneğin renklileri yıkayacaksınız ve bu kıyafetlerin içinde pamuklu, bileşik kumaş türleri bir arada. Bu gibi kıyafetleri eğer yıkayabiliyorsanız ayrı ayrı, yıkayamıyorsanız düşük ısıda yıkamanızı tavsiye ederiz.
  4. Çamaşır makinesinde yıkamadan önce tüm kıyafetlerinizin varsa ceplerini kontrol etmelisiniz. Peçete, bozuk para ya da küçük maddeler makinenin tıkanmasına sebep olabilmektedir.
  5. Kot pantolon, baskılı tişört gibi kıyafetlerinizi her zaman ters çevirip yıkamalısınız. Aksi takdirde Tısort baskıları ve ya kot renginde değişim görülebilir.
  6. Fermuarlı kıyafetlerinizde fermuarları kapattıktan sonra makineye atmalısınız. Aksi taktirde fermuarlar bozulabilmektedir.
  7. Yıkama talimatlarında makinede yıkanması önerilmeyen kumaşlarınız var ise makinede yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Bazı kumaşların makinede yıkandığında yapısı bozulabilmektedir. Bu yüzden bu talimatlara uygun olarak yıkamak her zaman önemlidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.