Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Yok Olur ?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Yok Olur ?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Yok Olur ?

Burundaki siyah noktalar pek çoğumuzun sorunudur. Siyah noktaların önene geçilmez ise sivilceye dönüşmesi ve problemli bir cilde merhaba demektir. Bu yüzden bu konuyu oldukça detaylı bir şekilde ele aldık ve güzelce sizler için anlattık. ‘ Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Neden Oluşur? ” yazımızda evde yapabileceğiniz pratik ve az malzemeli bir çok kolay doğal tarifler bulunuyor. Mutlaka göz atmalısınız.

Bu yazımız da ise Siyah noktanın temel sebeplerine değineceğiz. Ama ” Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Neden Oluşur? ” yazımızda maskelerden , piyasadaki kremlere , bantlara kadar oldukça bilgilendirici bir makale yayınladık.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Yok Olur ?

Burunda Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Burunda siyah noktalar oluşmasında birçok neden bulunur özellikle; burunda, burun çevresinde ve çene etrafında ortaya çıkmaktadır. Hormon değişiminden sıklıkla ortaya çıkan, insanların stres sonucunda ciltlerinin yağlanmasıyla meydana gelen siyah noktalar en bilinenleridir.

Aynı zamanda sağlıksız ve düzensiz beslenme, her zaman vücudun ihtiyaç duyduğu yeterlilikte vitamin alınmaması da neden olmaktadır. Özellikle kadınlarda fondöten, pudra ve diğer makyaj malzemeleri, havanın aşırı kirli olması, cildinizin sürekli yıkanmaması ve yeterince temiz tutulmaması da siyah noktaların oluşumunu etkileyen faktörlerin başında gelmektedir.

Bir kereye mahsus olarak cildinizdeki siyah noktaların temizlenmesi sonucunda tekrar oluşmayacak diye bir kural bulunmadığı gibi; sürekli temizlik ve özen gösterilmesi, farklı maskelerle önlemler alınması sonucunda oluşumlarını azaltabilir, tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Yok Olur ?

Burundaki Siyah Noktaların neden oluşunu şu şekilde de sıralayabiliriz;

 • Karaciğerden oluşan problemler
 • Fazlaca güneş ışığına maruz kalan cilt
 • Deri hücrelerinin yenilenememesi sonucunda oluşan cilt bozuklukları
 • Ciltte darbe sonucu pigmentasyon artışları
 • Ciltte kalan sivilce izleri

Burundaki Siyah Noktaları Sıkma

Burunda oluşan siyah noktalar görüntü olarak kötü bir görünüm sağlayabilmektedir. Burnumuzda oluşan siyah noktaları sıkarak temizleme işlemi oldukça yanlış olup cilde zarar verebiliyor. Ciltte tahriş, yara, iz bırakabiliyor. Bu yüzden burnumuzun üst kısmında oluşan siyah noktaları bant, maske gibi yollarla çözmemiz daha doğrudur.

Siyah Noktaların En Sık Görüldüğü Zamanlar

-Siyah noktaların en sık görüldüğü zamanlar özellik kozmetik ürünlerinin veya makyaj ürünlerinin çok yoğun kullanıldığı, kullanıldıktan sonra temizleme zamanlarının uzun tutulduğu dönemlerde fazlaca görülür.

-Ergenlik dönemlerinde hormonal değişikliklerin olduğu zamanlarda cildinizde siyah noktalara haddinden fazla rastlayabilirsiniz. Bunun için siyah noktalar için doğal çözümlere başvurmanız gerekmektedir.

-Hassas ciltlerde daha sık karşılaşılan ve etkisi cilde daha çabuk yansıyan güneş ışınları, bu tip cilde sahip olan kişiler için siyah noktalara yakalanma riskini oldukça yukarılara taşıyor. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmamaya ve güneş ışınlarından korunmak için doğal yöntemlere başvurmaya özen göstermemiz gerekiyor.

-Özellikle kadınlar da hormonal faktörlere bağlı olarak regl dönemlerinde fazlaca rastlanılan bir durumdur. Bu dönemler evde hazırlayacağınız doğal maskeler sayesinde bu gibi durumlardan kurtulabilirsiniz. Yine bu dönemlerde siyah noktalar için burun bandı da kullanabilir ve siyah noktalarınızdan çok kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Burunda ve Ciltteki Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenir?

Cildinizin çok fazla yağlı olduğunu düşünürsek , bir hekime başvurarak buna çözüm bulmanız; yapacağınız ilk iş olmalıdır. Bunun yanı sıra aşağı da sayacağımız 7 maddeye dikkat etmenizi öneririz.

 1.  Her gece uyumadan önce makyajınızı temizleyip, bol suyla ve besleyici bir sabunla yıkayın,
 2.  Her daim çok fazla yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçının,
 3.  Gözenekleri tıkayacak olan bölgelerden uzak durun, düzenli yüzünüzü yıkayın,
 4.  Düzenli olarak, belli aralıklarla cilt maskesi yapın,
 5.  Yüzünüze dokunmadan önce, ellerinizi hijyenik bir şekilde yıkamayı ihmal etmeyin,
 6.  Genelde soğuk su ile yüzünüzü yıkamayı tercih edin.
 7. Siyah nokta temizleme ürünlerini de güvenilir olan yerlerden temin edip kullanmanız  siyah noktalarınız için engelleyici etkiler gösterir.

Burundaki Siyah Noktalar İçin Krem

Yine piyasada burnumuzdaki siyah noktalar için çok farklı kremler bulunmaktadır. Bu kremleri bazılarını sizler için aşağıda sıraladık.

Dr. Murad T-Zone Pore Refining Serum

Yüzdeki T bölgesinde yağlanmayı minimuma indirerek siyah nokta oluşumunun önüne geçmektedir.Ayrıca ciltteki gözeneklerin küçülmesini sağlayarak da bu problemin önüne geçmektedir.

siyah nokta için Dr. Murad T-Zone Pore Refining Serum

Loreal Paris Pure Zone

Siyah noktalar için peeling özelliği bulunan bir kremdir. Sivilcelere de iyi geldiği bilinmekte olan bu krem, bu işlemler sırasında cildin tahriş olmasını engellemektedir.

siyah nokta için Loreal Paris Pure Zone

Clean & Clear Siyah Nokta Temizleyici

Yine cilde peeling yapan, partiküllerinin yumuşak ve ayrıca küçük yapıda olduğu bir kremdir.

siyah nokta için Clean & Clear Siyah Nokta Temizleyici

Shiseido Pureness Deep Cleansing Foam

Gözeneklerin dolu olması zamanla orada mikropların çoğalmasına ve siyah nokta, sivilce oluşmasını sağlar. Bu krem gözenekleri tamamen temizlemek ile işe başlıyor.

 Shiseido Pureness Deep Cleansing Foam

Clinique Exfoliating Scrub Arındırıcı Peeling

Cildimizi derinlemesine temizleme işlemi gören bu krem ölü deriden cildi arındırır. Siyah noktalarında ciltten uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Clinique Exfoliating Scrub Arındırıcı Peeling

 

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Neden Oluşur? ” yazımızda gerekli doğal , basit , ucuz , evdeki malzemelerle kendinizin yapabileceğiniz organik maske tariflerini paylaştık.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.