Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Bit Hangi Kokuya Gelmez Lavanta Kokusuna Gelir mi?

28.02.2023
3.624
Bit Hangi Kokuya Gelmez Lavanta Kokusuna Gelir mi?

Çocuklar başta olmak üzere pek çok insanın hayatının bir döneminde başına gelebilecek can sıkıcı sorunlardan bir tanesi olan bitlenmenin önüne geçmek için, bazı söylentilere göre bir takım özel kokular kullanmak faydalı olabiliyor. Özellikle de lavanta kokusunun bitler tarafından hiç sevilmediği, kafa derisi ve saçları lavanta kokan kişilere bit gelmediği iddia ediliyor.

Bit Hangi Kokulara Gelmez?

Saç bitleri, saç derisine yapışık, konaklarındaki kanı emerek beslenen parazitlerdir ve bilhassa ana sınıfı ve ilkokul dönemindeki çocuklar arasında yaygın olarak görülebilen bitlenme problemi, bit saçların birbirine teması ya da ortak toka, tarak gibi kullanımlar sonucu olarak kolayca kişiden kişiye atlayabilen bir parazit olduğundan, okulda bir kişide görüldüğü zaman, bilhassa kız çocukları arasında çok süratli bir şekilde yayılabilir.

Bit şampuanları gibi ürünleri kullanarak bit ve sirkelerden arınmak her ne kadar mümkün olsa da bazı durumlarda oldukça dirençli olabilen bu parazitler için birden çok kez ilaç kullanımı ve özenli sıkı tarama seansları gerekebilir. Üstelik saç derinizi bit ve sirkelerden temizledikten sonra, okuldaki sorun devam ettiği sürece tekrar bitlenmeyeceğinin garantisi yoktur. Bu yüzden, tamamen önleyeceği kesin olmasa da bitler tarafından sevilmeyen bir takım kokuların önleyici olabileceği düşünülmektedir. Okaliptus yağı, lavanta yağı, sarımsak yağı ve idris otu yağı ve üzüm sirkesi ise saçlara en sıklıkla sürülen ve bitleri uzak tuttuğu düşünülen kokuları içeren maddelerin başında gelmektedir.

Bitten Korunmak İçin Lavanta Kokusu Kullanılır mı?

Lavanta kokusunun bitleri önlediği ile ilgili bilimsel sayılabilecek yeterli çalışma olmamakla birlikte sıklıkla duyduğumuz ve doğruluk payının olma ihtimali yüksek bir durumdur ancak kontrolsüz ve abartı şekilde kullanılan lavanta yağının özellikle ergenlik çağındaki erkek çocuklarında meme büyümesi yaptığı ile ilgili bir iddia de mevcut olduğundan, bitten korunmak için lavanta yağı kokusu kullanırken işi abartmamak gerekiyor. Lavanta yağının kokusunun saçlara sinmesi için kafaya boca edilmesi şart değildir. Ufak bir parça temiz pamukla saç derisine eser miktarda sürmek, bitlerin sevmediği bu kokudan uzak durması için çoğunlukla yeterli gelecektir.

Ancak kokulara karşı duyarlı olup olmadıkları kesin kanıtlanmamış bu parazitlerin, saçtan saça temasla geçtiğini kesin olarak bildiğimize göre, korunmanın esas yolu şüphesiz ki lavanta yağı kokusu, o bu v.s. değil, bit salgını döneminde çocukların dip dibe temaslarının olabildiğince kısıtlanması özellikle de kız çocuklarının toka, taç ve tarak gibi kişisel sayılabilecek eşyalarının ortak kullanımının önüne geçilmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.