Ana Sayfa / Güzellik / Bikini Bölgesine Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Bikini Bölgesine Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Bikini bölgesi lazer operasyonu uzmanlık isteyen bir konudur. Nasıl yapılması gerektiği, ve kimden hizmet alınması gerektiğini yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Advertisements

İstenmeyen kıllar kadın olsun erkek olsun her cinsiyet için sorun teşkil etmektedir. Sürekli zaman ayrılması gereken kıl, tüy temizleme işlemleri için son zamanlarda çok fazla yaygınlaşan lazer epilasyona ilgi yoğunlaşmıştır. Lazer epilasyon istenmeyen kıllar ve tüylerden tamamen kurtulma yönünde uygulanan bir tekniktir.  Tüylerin ya da kılların üzerine lazer ışığı kullanılarak kılı kökünden tahrip ederek yok eder. Kılın kökünde ısı oluşturarak cilde uygulanan lazer ışığı kıl köküne yoğunlaşır ve belirli seans aralıklarıyla azalarak tüyler yok olur ve bikini bölgesi de hem kişinin özel hayatında hem de plaj sezonu açıldığında topluma karşı rahatlığı açısından, sıklıkla lazer epilasyon için tercih ettiği bölgelerden biridir.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyon Uygulaması

Lazer epilasyon kıl ve cilt yapısına bağlı olarak ailenin de izni şart olmasıyla birlikte 12 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Uygulama yapacak olan kimsenin uzman olması gerekmektedir. Aynı zamanda uygulama yapılan cihazlar da FDA onaylı olması gerekir. Lazer epilasyonda sonuç alma süresi kişinin kıl köküne, cilt tipine yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Lazer epilasyon uzman kişiler tarafından doğru uygulandığı sürece hiçbir zararı yoktur.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Selülitlerden Kurtulmak İçin 5 Doğal Yöntem

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz?

Lazer epilasyon belirli durumlarda uygulanmaz. Bunlar;

  • Kılları tamamen beyaz olan kişilerde uygulanmaz.
  • Sedef hastalığı, egzama gibi cilt hastalıkları olan kişilere uygulanmaz.
  • Hamile ve hamilelik şüphesi barındıran kimselere uygulanmaz.
  • Ağır sivilce ilacı kullanan kimselere uygulama yapılmaz.
  • Kalp pili kullananlara ve epilepsi hastalarında uygulama yapılması sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamaktadır.

Lazer Epilasyon Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon yapılırken mümkün olduğunca güneşten uzak durulmalı hatta lazer epilasyon işlemi mümkünse serin iklimlerde güneşin çok yoğun olmadığı dönemlerde yapılmalıdır. Lazer epilasyon işlemi uygulanan bölgeler mutlaka nemlendirici kremler ile desteklenerek nemli kalması sağlanmalıdır lazer epilasyon uygulaması yapıldıktan sonra 24 saat boyunca sıcak su değdirilmemelidir.

Lazer epilasyon seansları bitimine kadar ağda tüy dökücü gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Uygulama uzman kişiler tarafından yapılmalı cilt tipine göre uygun cihaz seçilmelidir.

 

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu

Uygulama yapılmadan önce kullanılan cihaza göre  tüy kısaltma ya da jilet ile tüyler birkaç gün önceden alınır. Uygulama yapılırken eğer çok acı hissedilir ise uyuşturucu kremler kullanılabilir. Bu şekilde daha az acı hissedilir. Bikini bölgesinin bronz olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bronz tenlerde lazer epilasyon iyi sonuç vermez. Uygulama sonrası hafif yanma, kızarma, kaşıntı gibi etkiler olağandır. Eğer ki bu şikayetler uzun süreli devam ederse uygulama yapılan merkeze danışmakta fayda vardır.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyon Tehlikelimidir?

Lazer epilasyon hangi bölgeye uygulanırsa uygulansın lazer ışınları sadece kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünün daha ötesine nüfus edemez. Bu yüzden herhangi bir zararı yoktur. Bikini bölgesine uygulanan lazer epilasyon kısırlığa yol açmaz. Ancak şöyle bir gerçek vardır ki hamilelikten önce lazer epilasyon yapıldı ve tüylerden tamamen kurtuldu iseniz hamilelikte hormonlar değişeceğinden tüylenme sorunu ile tekrar karşılaşılması olağan bir durumdur.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Evde Dudak Dolgunlaştırmak İçin 7 Basit Yöntem

Lazer epilasyon hassas bölgelerde acısını fazla gösterdiği için bikini bölgesinde de diğer bölgelere kıyasla acı daha çok hissedilir. Bikini bölgesi lazer epilasyondan sonra nemlendirici kremler kullanılmalı 24 saat boyunca sıcak su ile temas ettirilmemelidir. Bikini bölgesine lazer epilasyon uygulama yapıldığı dönemlerde güneşe maruz kalmamasına dikkat edilmeli yani bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde lekelenmeler meydana gelebilir.

İlk lazer epilasyon uygulamasından itibaren yaklaşık 2 hafta gibi bir sürede kıllar dökülmeye başlar. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bikini bölgesi lazer epilasyonu ortalama olarak 8-10 seanstır. Açık tenli ve kalın kıllara sahip olmak lazer epilasyon için avantajlı bir durumdur.

Bunlara da bakabilirsin!

kıl tekniği kaş kontürü sonrası kabuklanma ve banyo

Kıl Tekniği (Microblading) ile Kaş Kontürü Sonrası Kabuklanma ve Banyo

Kaş kontürü ya da kalıcı kaş makyajı uygulamaları yaptırmak isteyenlerin aklında ilk oluşan soru ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir