Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

yüze bal sürmenin ve balın cilde tüm faydaları

Sağlık açısından onlarca faydası olan balın, cilde sürüldüğünde de muazzam güzelliklere sebep olduğunu biliyor muydunuz? Cilt için üstün etkili çeşitli bal maskesi tarifleri paylaştığımız yazımıza da göz atmadan önce, balın cilde faydaları, yüze sürüldüğünde tene ne kadar iyi geldiğini ve ne tip cilt sorunlarının tedavisinde fayda sağladığını öğrenmek ister misiniz?

Balın Cilt İçin Muazzam Faydaları (Yüze Bal Sürmek Cilde İyi Gelir mi?)

Bal tüm mevsim tüketilebildiği gibi aynı zamanda da bulunabilinen de bir gıdadır. İçerisinde bir çok vitamin ve minerali barındırmaktadır. Bu sağlıklı ajanlar sayesinde ( Antiseptik, Anti inflamatuar, Antioksidan, Anti bakteriyel ) dir. deri üzerinde oluşan hasarlı bölgeyi çabucak iyileştirebilir, cildinizi nemlendirerek kırışıklıkları önleyebilir ve cildinize daha pek çok fayda sağlayabilir..

Siz değerli okurlarımızın balın cilde faydalarını bilmeniz adına bu yazımızda detaylı ve sıralı bir şekilde sizler için derledik.

 1. Balı tek ince tabaka halinde yüzünüze sürerseniz cildiniz parlak olur; içerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde yüzünüzün ve cildinizin parıl parıl ve aydınlık olmasını sağlar.
 2. Cildi nemlendirme özelliği vardır; cildinizi nemlendirerek çatlak oluşumunun önüne geçen bal mükemmel bir doğal nemlendiricidir.
 3. Sivilceleri ve sivilceye bağlı lekeleri giderir; sivilce tedavisinde tek başına yeterli olmasa da hafif ve orta şiddetteki sivilcelenmeler ve yüzde kalan hafif akne skarlarının tedavisinden yardımcı özelliktedir
 4. Yaşlanmayı geciktirir; anti-aging niteliğinde, yaşlanmanın istenmeyen etkileri geciktiren, yüzdeki kırışıklıkları, kaz ayaklarını ve yorgun ifadeyi gideren özelliklere sahip bal yıllara karşı mücadelede son derece faydalıdır.
 5. Güneş lekelerini giderir; güneş ışınlarının yüzde, omuzda ve göğüs bölgesinde başta olmak üzere, deride oluşturduğu her türlü lekeyi gidermeden faydalı balın düzenli kullanımı sayesinde, güneş lekelerinizde gözle görülür azalma hissedeceksiniz.
 6. Güneşin zararlı ışınlarından cildi korur; güneşin zararlı Uv ışınlarının ciltte yarattığı bozulmaları azaltır.
 7. Peeling etkisi ile cildin ölü derilerden arınmasını sağlar; doğal bir peeling maddesi olan bal, ciltteki ölü derinin atılmasına ve cildin tazelenmesine yardımcıdır
 8. Yeni hücrenin oluşumına ve doku onarımına katkı sağlar
 9. Gözenekleri temizler.
 10. Siyah noktaların geçmesini sağlar.
 11. Ciltte açık yara varsa çabucak iyileşmesini sağlar.
 12. Her cilt tipine uygundur. Kuru cilt nemlenir, yağlı olanın nem oranını dengeler.
 13. Yıpranmış ciltlerin yenilemesini sağlar
 14. Mantar ve egzamada fayda sağlar.
 15. Sedef hastalığının tedavisinde etkilidir.
 16. Elleri yumuşatır ve buruşukluğu giderir.

Balın Faydalarından İstifade Etmek İçin Cilde Nasıl Sürmeliyiz?

Bal eski çağlardan bugüne dek gelen ve mucizevi etkileri fazla olarak bildiğimiz bir besindir. Balı eskiden insanlar hastalık, yaralanma, ciltde bir çok tahriş için ilaç etkisi olarak kullanmışlardır. Günümüzde ise şu an sağlık ve kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.

Balı cildinize uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta balın hakiki olmasıdır. Yapay tadlandırıcılı balların hiç bir şekilde etkisini göremezsiniz.

Organik ve doğal baldan bir miktar kaseye alıp üzerine çok az su ekleyerek ince bir tabaka sürebileceğiniz şekilde seyreltin ve cilde uygulayın. 15/20 dakika sonra bol su ile durulayın.

Bu uygulamayı her gün düzenli yaptığınızda cildinizde kızarıklık, sivilce izleri, siyah noktaların geçmesini sağlamış olacağınız gibi daha yumuşak pürüzssüz bebeksi bir cilde sahip olacaksınız.

Balın Ciltteki Etkileri ile İlgili Sık Sorulanlar ve Merak Edilenler

 • Yüze bal sürmek tüylenme yapar mı?

Balın içerisinde bulunan şekerden kaynaklı tüylenme yapar mı? Bal tüyleri besler mi? sorusu aklınıza gelmesi gayet normal. Fakat balın tüylenme yaptığına dair bilinen bir kanıt yoktur.

 • Bal yüzde ne kadar bekletilmeli?

Balı sade bir şekilde cildinize uyguladığınızda bekleme süresi 5 ile 10 dakika yeterlidir. Ancak maske olarak kullanıldığında maksimum 30 dakikayı geçmemelidir. İdeal bekleme süresi 20 dakikadır.

 • Yüze Bal Sürmek Zararlı Mıdır?

Bal tüketimine karşı allerjiniz yoksa bir sorun ile karşılaşmazsınız.

 

 • Bal yüze her gün sürülür mü?

Balın yüze her gün uygulanması doğru bir yöntem değildir. İdeal olan haftada 1 en fazla 2 defa kullanımı uygundur.

 • Yüze bal sürmenin yararları nedir?

Yüze bal sürmenin bir çok faydalı yanları vardır. Sivilce, sivilce izleri, cilt lekeleri, siyah noktaları, güneş ve doğum lekeleri üzerinde etkisi büyüktür.
Ayrıca cildi nemlendirir, yumuşatır ve bakımlı olmasında büyük rol oynar.

 • Bal mantar ya da egzamaya İyi Gelir mi?

Enfeksiyonlu cilt hastalıkları, mantar ya da egzama tedavisi için, balı cilt üzerine ince bir tabaka şeklinde sürüp, yarım saat civarı bekletin. Balın içerisinde bulunan Antıoksidan sayesinde enfeksiyona bağlı sorunlarınızı gidermeye yardımcı olacaktır.

 

Yorumlar
 1. Arda dedi ki:

  Çok iyi site herşeye buradan ulaşabiliyorum