Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

Ağda Yanığı Nasıl Geçer Evde Bitkisel Çözüm Yolları

28.02.2023
13.764
Ağda Yanığı Nasıl Geçer Evde Bitkisel Çözüm Yolları

Ağda yanığı, sıcak sir ağdanın yeterince soğutulmadan cilde sürülmesiyle sıklıkla meydana gelen, ağdadan sonra ciltte hem ağrılı hem de kötü görüntülü kızarıklıklara yol açan tatsız bir durumdur. Vücuttaki, bacaklardaki ve koltuk altındaki yanıklar bir kaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkacak olsa da özellikle yüz bölgesinde oluşan ağda yanığı, kişiyi toplumdan izole edebilecek kadar can sıkıcı olabilir.

Ağda yanığının hem acısına hem de oluşturduğu kızarık, morarık gibi görüntülere hızlıca çare olacak, evde uygulayabileceğiniz hem bitkisel hem de merhem-krem gibi ürünleri kullanarak tedavi edebileceğiniz yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Ağda Yanığı Nasıl Geçer?

Yüzünüzdeki ağda yanıkları için en sıklıkla tercih edilen yöntem ile ilgili şu videoyu şuraya bırakalım;

Ağda Yanığına İyi Gelen Diğer Yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Soğuk Buz Kompresi Uygulaması

Ağda yanıkları sıklıkla koltukaltı ya da yüz, bıyık bölgesi gibi ince derisi olan hassas bölgelerde gerçekleştiği için, yanığın oluştuğunu anladıktan kısa bir süre sonra, bir kaç parça buzu, temiz bir tülbente ya da peçeteye sararak, her seferinde 20 saniyeden fazla olmayacak şekilde sir ağda yanığı sebebiyle oluşan kızarıklığın üstüne bir kaç dakika tutacak olursanız, yanığın acısını hızlıca giderebilir ve iz kalmamasını da sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Nemlendirme ile Ağda Yanığı Geçirme

Sir ağda yanığı da aynen diğer yanıklar gibi cildin su ve nem kaybetmesi mantığıyla hasar verdiğinden, cildinizi nemlendirecek ve kaybettiği suyu geri kazandırarak bir ürün olarak, doğal zeytinyağı uygulaması, ağda yanığı oluşan bölgelerin hızlıca toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Silverdin Yanık Kremi Uygulaması

Yara ve yanık tedavisinde etkili, en ağır yanıkları bile hızlıca gideren Silverdin krem, ağda yanığı geçirme konusunda da bir o kadar etkili. İlk sürdüğünüzde yanıklardan oluşan ağrının biraz artmasına sebep olsa da sonuçlar kesinlikle tatmin edici olacaktır. Silverdin krem ne işe yarar adlı yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Alternatif olarak Hametan Krem, Bepanthen ya da Fito Krem kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Aloe Vera Jeli ile Ağda Kızarıklığının Giderilmesi

Aloe Vera jeli hemen her derde deva bir jel olarak yanık tedavisinde de yerini bulmuş özellikle güneş yanıklarına çok iyi gelen bir doğal merhem olarak, ağda yanıklarının tedavisinde de kesinlikle üstün etkili olacaktır. Özellikle de dudak üstü bıyık bölgesinde sıcak ağdadan kaynaklanan yanık ve kızarıklıklara çok iyi gelecektir. Belki de ağda yanığı geçirilmesinde en etkili tedavi diyebiliriz.

Ağda yanığını geçirme aşamasında faydası olmasa da, yanığın ağrısını alması için geçici bir çözüm olarak lokal anestezi kremi kullanmayı da düşünebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.