Her Telden Mikro Bilgiler Sitesi

A Vitamininin Cilde Faydaları

A Vitamininin Cilde Faydaları

kırışıklık ve yaşlanma karşıtı a vitamininin cilde ve yüze faydaları

Kırışıklıklar, hücre bozulmaları ve cilt lekeleri ile başınız dertteyse, hem yaşlanmanın etkilerini geciktirecek hem de cildinizi daha sağlıklı ve parlak hale getirecek çözümün, cilde sayısız faydaları olan A vitamini – namı diğer retinoik asit- desteği kullanmak olduğunu biliyor muydunuz?

Yüzde oluşan kırışıklıkların giderilmesi ya da önlenmesinden, göz altı morlukları ve torbalarının iyileştirilmesine, dokuların onarılarak üst deri tabakasının tazelenmesine ve hücrelerin yenilenmesine kadar pek çok konuda cilt sağlığınız için size dost olan A vitaminin teniniz için olan yararları saymakla bitmez.

Yağda çözünebilen bir bileşen olan, hayvansal ve bitkisel kaynakların her ikisinden de elde edilebilen a vitamini, vücuda ve sağlığa olan yararlarının yanı sıra, cilt için de son derece faydalı, hem besinler yoluyla tüketilerek hem de a vitamini ampülleri ya da a vitamini ve retinol içeren kremler sayesinde harici kullanımı yoluyla uygulanabilen bir vitamindir.

A Vitaminin Cilde Faydaları Nelerdir?

A vitamini bitkisel kaynaklardan elde edildiğinde beta-karoten, hayvansal kaynaklardan elde edildiğinde ise retinoidlerden söz edildiği ön bilgisini size verdikten sonra, sivilce tedavisi ve kırışıklık karşıtı anti-aging ürünlerinin yapımında en sık kullanılan ajanlardan bir tanesinin retinoidler olduğunu da bildirmek istiyoruz. Bu mantıktan yola çıkacak olursak kanserden, HIV virüsü ile savaşılmasına, lösemiden göz hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlık durumunda destekleyici tedavi olarak fayda görülebilen A vitaminin cilde olan faydalarını da tahmin etmek çok zor değil ancak retinoid içerikli A vitamini takviyelerinin, topikal kremler ya da oral olarak alınması sonucunda cilt sağlığınız için en yaygın faydalarını sıralayacak olursak;

Yaşlanmanın Etkileri Geciktirir

 • A vitamini tüketmek ya da yüzünüze sürmek cildin yeniden elastikiyet kazanmasını sağlar.
 • Cildin doğal kolajen üretmesini arttırarak sarkmaları azaltır.
 • Kırışıklık tedavisinde ve önlenmesinde anti aging ajan amacıyla etkilidir.
 • Antioksidan içerir ve yaşlanmanın istenmeyen etkileri geciktirir
 • Göz altı morlukları ve torbalarına iyi geler yüzün daha genç ve taze görünmesine yardımcı olur.

Cildi Güneşin Zararlı UV Işınlarından Korur

 • Güneş ışınlarının zararlı UV etkilerine karşı cildi koruyan A vitamini güneşten kaynaklanan deri yıpranma ve hırpalanmalarının, güneş lekesi oluşumlarının önemli ölçüde önüne geçer
 • Cilt kanserine karşı koruyucu özellik içerir.

Sağlıklı Hücre Üretimini Hızlandırır

 • Cildin yenilenmesini, doku onarımını hızlandırarak, sağlıklı ve taze hücre gelişimini destekler.
 • Ölü derinin kendisini değiştirmesine ve yerine taze, sağlıklı bir tene sahip olmaya yardımcıdır.

Cildi Nemlendirir

 • Cildin nem dengesini sağlar
 • Kuru ciltleri yağlandırmadan nemlendirir ve cildin çatlamasının ve uçuk oluşumunun önüne geçer

Sivilcelere İyi Gelir

Hem antioksidan hem de antibakteriyel etkisi sebebiyle sivilce oluşumuna sebep olan bakterileri barınmasına engel olarak sivilce tedavisinde yardımcı olan A vitamini ayrıca derideki hücrelerin ve dokuların da onarılmasını sağlayarak özellikle kırmızı sivilcelerin çıkmasını büsbütün engelleyebilir.

Ten Rengini Açar ve Derinin Parlamasını Sağlar

 • Hiperpigmentasyonun önüne geçerek, ciltteki koyulukları, gölgeleri giderir.
 • Cilt lekelerini gidererek cildin daha beyaz görünmesini ve ten rengi tonunun açılmasını sağlar.

Tendeki Renk Tonu Eşitsizliklerini Dengeler

Cildinizde oluşan ten rengi ton eşitsizliklerini gidererek dengeler ve daha stabil, daha düzgün ve pürüzsüz bir deriye sahip olmanıza yardımcı olur.

Yaşlanmaya Bağlı Oluşan Cilt Lekelerini Giderir

İlerleyen yaşla birlikte hem yüzde hem de vücutta çıkan yaşlanmaya bağlı koyu kahverengi lekelerin çıkmasını engeller, oluşmuş lekeleri giderir.

Saç Derisini Besleyerek Saç Uzamasını Hızlandırır

Hücre yenilenmesini saç derisinde de destekleyerek, saçı yavaş uzayanların imdadına yetişir ve hızlı saç uzamasına yardımcı niteliktedir.

Derinin Dış Etkenlere Bağlı Enfekte Olmasının Önüne Geçer

Mikrop öldürücü özelliği sayesinde, cildin enfeksiyonlardan korunmasın sağlar.

 

 

.. durumlarından söz etmemiz mümkün.

A Vitamini Cilde Nasıl Uygulanabilir?

A vitamininin faydalarından cildiniz için de istifade etmek istiyorsanız; bu mucizevi vitamini cildinize uygulamak için tercih edebileceğiniz bir kaç yöntem mevcut. Harici ve dahili olarak uygulamak içim

 • Kapsül ( A Vitamini içeren kapsülleri oral yoldan kullanabilirsiniz)
 • Hap (Eczanelerde satılan A Vitamini haplarından kullanabilirsiniz)
 • Serum – a Vitamini içeren kozmetik serumları doğrudan yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 • Krem ( A Vitamini içeren topikal kremler kullanarak fayda görebilirsiniz. Örneğin; cilt lekeleri ve güneş lekelerini gidermede etkili Expigment krem)
 • Ampul ( Avicap Ampul v.b. A vitamini deposu ampulleri doğrudan cildinize uygulayabilir ya da a vitamini ampulleri ile yapacağınız eve yapımı
 • Besinler Yoluyla – A vitamini içeren bitkisel ve hayvansal besinleri diyetinizin bir parçası haline getirerek tüketebilirsiniz.( Hücre yenilenmesine katkı sağlayan, A vitamini içeren besinler hangileridir? )

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.